Eli eka reissu tulossa pian lennot Phukettiin perillä 12 täyttä yötä. Majotukset vielä ottamatta. Khao Lakissa ajattelin että oltais muuten mut, jos viimenen täys ja sit vimppa vajaa yö Phuket Townissa.
La Flora hotellia katellu Khao Lakista ainakin osaksi aikaa, mut kannattaisko osittain olla muuallakin? Esim 2 -3 yötä jossain enempi paikallisessa ympäristössä.
Matkalta haluan rauhaa, hyvää ruokaa, nättejä maisemia ja pientä edullista shoppailua kuten kangaskasseja, kankaita, haaremihousuja tmv.
Miten La Floran sijainti onko ok?
Kaikki neuvot otan kiitollisena vastaan.
1.matka Thaikkuihin vajaa 2vk 07/17
4
342
Vastaukset
- santtu-1975A
Eli ilmeisesti tuo merkintäsi 2vk 07/17 tarkoittaa että olet reissussa nyt ensikuussa (Heinäkuussa) sen kaksi viikkoa?
Se tulee kyseisellä suunnalla muistaa/huomioida että siellä on sadekausi menossa, vähänlaisesti turisteja ja osa turisteille suunnatuista paikoista ja palveluista on kiinni. Mutta ajankohta tekee sen, että alueen hotelleista on saatavilla erittäinkin hyviä huonetarjouksia, kuin vain hieman nettiä jaksaa selailla.
Tuota mainitsemaasi hotellia en tunne, mutta sijainti mielestäni ihan "ok". Khao lak on alueena liikenteen osalta suhteellisen rauhallista seutua, joten skootterin taikka miksi ei jopa auton vuokraaminen omiin liikkumistarpeisiin on kohtuullisen turvallista (suhteellinen käsite Thaimaassa) ja jopa suositeltavaa.
Khao lak ei ole mikään erityisen hyvä "shoppailu" paikka, vaan ehkäpä yhtenä vaihtoehtona olisi sitten viettää lomasta muutama päivä Phuketin puolella, taikka sitten tehdä joku päivä koko päivän kestävä ostosmatka Phukettiin. Kankaita ei oikein löydy khao lakista. Takua pa:n sunnuntaimarkkinoilta löytyy. Jos menette phuket towniin niin sieltä kannattanee kankaita katsella. Kankaita tosiaan kannattaa Thaimaasta katsella, jos on tarvetta. Tosin Thaikuosit ovat joskus erikoisia, mut kaivamalla, löytää.
Khao lakin turistialue, on pelkästään turisteille rakennettua aluetta. siellä ei juurikaan paikallisuuteen törmää.
Itse valitsenkin usein hotellin eteläiseltä khao lak beachiltä ( Merlin, Briza, hive, emerald, x2, sunetra) koska siitä on pari kiometriä, lam kaeniin. Siellä asuu paljon hotellien , ravintoloiden yms henkilökuntaa.
Vaikkakin olen Santun kanssa samaa mieltä siitä että, khao lak on hyvä paikka ajella skootterilla, suosittelisin, ainakin kerran istumaan taksiin ja kuvitella itse ajavansa. Ryhmittyisikö oikein. väistäisikö oikein... kääntyisikö oikealle kaistaille jne. Vääränpuoleinen liikenne voi tuottaa haastetta ekalla kerralla.
Khao lakista löytyy komeita maisemia, myös muualta kuin rannalta.
Tehkääpä hyvä matka.
Ja matka kokemukset ovat aina tervetulleita, myös hotellista- Tius
Kiitos vastauksista. 9 yötä ollaan La Florassa ja sitten Phuket towniin neljäksi yöksi tai niistä yksi jossain saarella. Kohta lähdetään :) Vinkkejä tekemisen ja ostosten suhteen otan vielä mielellään vastaan, esim hyvistä markkinoista, khao lakin kaupoista, jos siel jotain on, mitä kantsii shopata tai saarivisiitti suosituksia (tää varmaan sieltä Phuket townista sit).
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14815310/ostokset-ja-hinnat
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14164512/tuliaiset-itselle-ja-muille-
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14696507/ensikertalaisen-kysymyksia-khao-lakiin-liittyen
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14364936/mita-tehda-khao-lakissa
Siinä olisi muutama ketju, joissa saattaisi olla vastauksia kysymyksiisi.
Kertokaapas sitten niitä kokemuksia hotellista ja matkasta kun kotiin palaatte. La florasta ei ihan tuoreita kokemuksia olekkaan. Heinäkuun matkoista vielä vähemmän.
Tärkeintä on tietenkin tehdä hyvää parempi matka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 21114774
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m182170Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381853- 1371232
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes951220- 221100
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30882- 73765
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80703Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80698