Hei! Opiskelen kauppaopistossa, ja aika on tulossa, kun pitää valita mille alalle suuntaudun. Eli kertokaas sihteerit, millaista työtä se nyt kokonaisuudessaan on? hyvät ja huonot puolet? entä palkkaus?
kiitos!
Sihreerin työ
9
8913
Vastaukset 9
- Ramppa
Tää on siis kuule vitsipalsta.
Jos haluat ihan oikeasti kysellä ihan asia-asiaa, niin katso vaikka
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121
ja valitse tuolta sopiva osio.
P.S. kerropa, mitä tapahtuu, kun kaupungin keskustassa heitetään pallo ilmaan klo 16.10
- se osuu alastullessaan merkonomia päähän.- sattuuhan sitä
heh heh, ramppa.. Sulta meni loistovitsi ohi
- tää oli
paras sihteerivitsi ikinä---tää eka
- Kata
Miksi meitä sihteereitä pidetään yksinkertaisina jakorasioina ja kanoina? Miten sihteerin työt liittyvät esim yksinkertaisuuteen? On tietysti hienoa jos ammattia pidetään seksikkäänä, mutta kertoessani ammattini niin se aiheuttaa hymyilyä...samantien alkaa kuulemaan blondi- ja sihteerivitsejä.
Vaikka kaikki blondit eivät olekkaan yksinkertaisia niin vitsit vievät silti uskottavuutta... niin myös sihteereiltä.
Minulla kun on vielä vaaleat hiukset niin yritäppä nyt sitten olla uskottava kantaessasi kahvia pomolle...
...että näin...- Ei avustaja
Olette avustavia, ei teidän tarvitse ajatella, kunhan sormet kulkevat ja suu sanoo joo ja ki-toos. Eikö vituta koskaan?
- Kata
Ei avustaja kirjoitti:
Olette avustavia, ei teidän tarvitse ajatella, kunhan sormet kulkevat ja suu sanoo joo ja ki-toos. Eikö vituta koskaan?
Kyllä meidänkin pitää työssämme ajatella ja osata kaikenlaista! On ehkä totta että meidän on toteltava kun johtaja käskee ja hoidettava tylsiäkin tehtäviä, ja kyllä se joskus harmittaakin, mutta niin varmaan muissakin ammateissa?
Ja mietippä jos meitä ei olisi niin joutuisit tekemään itse nekin työt mitä sihteerit tekevät. Jos meidän tehtävämme ovat mielestäsi niin yksinkertaisia ja helppoja (mitä ne eivät aina kyllä ole!) niin sitten varmaan osaat tehdä ne kaikki itse...vai osaatko? - ehkäpä
...että te ette näköjään erota edes mikä on vitsipalsta.
Ei sen pitäisi olla noin kamalan vaativaa.
Vitsi on se, minkä kertomisen jälkeen ihmiset nauravat.
Tee tästä vaikka huoneentaulu ja tavaa siitä.
- tarkka-ampuja
Ei se ole muuta kuin kahvin keittoa.Huono palkka.Johtajalle pitää antaa pillua silloin tällöin,että johtaja pysyy hyvällä päällä.Että semmosta.
- kokemusta on
Ehhehe... riippuu kuule koulutuksesta ja MITÄ sihteerintyötä tekee. Johdon sihteerinä tienaa hyvässä paikassa oikein mukavasti, eikä tarvitse kahvia kaadella, hölmö. Ota asioista selvää, ennenkuin auot päätäsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS962666Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.151005Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63853Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke48775- 52759
- 47664
- 80626
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍69612- 50605
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35604