Kertokaa en ymmärrä. Verottajan ja veronmaksajien mielestä on edullisempaa myydä perittävä huoneisto vasta perunkirjoituksen jälkeen koska perintövero on pienempi kuin mahd. Luovutusvoiton vero. Mutta eikö tällöin pitäisi tehdä juuri päinvastoin eli myydä kämppä , panna rahat pesän varoiksi ja maksaa perintövero kuin panna kämpän arviohinta perukirjaan, myydä kämppä ja ottaa riski raskaammin verotettavasti luovutusvoittoverosta?
Asunnon myynnin ajoitus
Ihmejuttutosiaan
10207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ihmejuttu tosiaan,mites myyt vainajan omaisuutta.
Perijän omaisuutta vainajan omaisuus ei ole vielä.
Vainajan omaisuus vaatii joitakin toimia,jotta tämä saadaan perijän nimiin.
Ihmejuttu tosiaan,mites myyt vainajan omaisuutta.
Perijän omaisuutta vainajan omaisuus ei ole vielä.
Vainajan omaisuus vaatii joitakin toimia,jotta tämä saadaan perijän nimiin.
no haloo, ei ennen perukirjan tekoa mitään vainajan omaisuutta tule myydä!
Totta!
Mihinkään omaisuuteen ei saa koskea.
Muuten syyllistyy rikokseen!
Rikos nimitys on varkaus....
Sen jälkeen voi tehdä mitä haluaa. Kun se on luettu ja jaettu kaikkien perikunnan jäsenten kesken.
huoh...
Miksi alkaisin neuvomaan näitä pölkkypäitä, kun alkeistakaan ei tunnu olevan tietoa *huoks*. 🤔
Eikös juridinen omistus perillisille siirry ihmisen kuollessa? Mikäli perilliset ovat yksimielisiä, ja ei ole esimerkiksi testamenttia, voivathan perilliset sopia keskenään, että kp myydään jotain omaisuutta, ja kauppahinta laitetaan sitten perukirjaan arvoksi.
Täysin omistajatonta omaisuutta, esimerkiksi kiinteistö, arvokas vene, auto, puusto, tms ei voi olla olemassakaan. Koska oikeudet siirtyvät kuolinhetkellä perillisille.
Vai olenko ihan hakoptiellä tässä itse?
Esim kun isäni kuoli, omaisuus olisi siis ollut vain lesken hallinnoinnin varassa, koko ajan pk asti ja lykkäyksen kanssa? Liki puoli vuotta siis. Niin mitä tällaiselle omaisuudelle voisi tapahtua mitä kukaan ei omista, ja siitä voi määrätä?
Juridinen omistus perillisille ym. siirtyy, kun kuolinpesä on jaettu. Ja tietty omaisuus menee tietyile tahoille.
Sitä ennen täytyy tehdä perukirja.
Siinä mm. selvitetään varat ja velat sekä se ketkä ovat perilliset.
Perukirjan jälkeen tehdään jakokirja siinä vaiheessa, kun jakoa tehdään, jos perillisiä on useampi kuin yksi.
Jos vainajan omaisuuden voisi heti huseerata miten vaan, tämä voisi olla vahingollista esim. velkojia kohtaan.
Voisi olla vahingollista ennen kaikkea muita perillisiä kohtaan, jos yksi saisi tehdä toimia omin päin. Velkojathan saavat kyllä omansa, sillä osakkaille syntyy henkilökohtainen jos hävittävät varat ennen velkojen maksamista.
Tottakai yleisesti ottaen vahingollista myös perillisiä kohtaan, mutta nimimerkki "ihmeissänsä" kirjoitti käsittääkseni tapauksesta, jossa perilliset olisivat yksimielisiä. Eli tuolloin olisivat yhdessä myyntejä huseeramassa.