MF 165-mallien koneiden (A4. 212) erot?

Ässän_hankkinut

Löytyisikö tietäjää, joka osaisi sanoa, mitä eroja on noissa 165-mallien koneissa? Ja missä vuosimalleissa?
Käsittääkseni moottori on noissa pohjimmiltaan ihan sama sisuskaluiltaan, mutta silmä on iskeytynyt siihen, että esim. öljypohja näyttäisi olevan ihan eri näköinen vanhemmissa kuin ihan noissa 70-luvun viimeisimmissä koneissa. Samoin öljynsuodatin on tuoreimmissa peltitötterö, eikö totta, eikä se paperinen vaihdettava panos.

Vai onko erot vain tässä "sport-fergussa" eli 165S-mallissa verrattuna ilman ässää oleviin?

9

7713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ämäf

      212 on ainakin pari desiä suurempi 203 näyttää olevan läpihengittävällä kannella. Muut saa kertoa lisää eroja, enempää en osaa sanoa.

    • välvouhka

      Muistaakseni vm 68 on 212 elikkä imusarja ja pakosarja samalla puolella,meidän vm 66 mf 165 on se vanhempi kone.

    • upr

      Minulla on kokemus molemmista koneista. 203 moottori oli huomattavasti parempi käynnistymään pakkasella. Sen sijaan 212 moottori oli todella huono käynnistymään pakkasella, jo 5 asteen pakkasella oli suuria vaikeuksia saada moottori käynnistymään. 203 sen sijaan käynnistyi hyvin vielä 20 asteen pakkasessa jos akku vaan oli kunnossa. Kestävyydessä eikä moottorin käyttöominaisuuksissa ollut huomattavaa eroa. 203 moottori oli MF65 mark II traktorissa ja MF 165 traktorissa vuoteen 1968 saakka jolloin moottori vaihtui Perkins 212 ja oli MF 165: n moottorina sen valmistumisen loppumiseen saakka vuoteen 1979. Mf 165:n seuraajat 265 ja 565 varustettiin Perkins 236 moottorilla. 212 moottori oli matala puristeisempi kuin 203 moottori ja huono pakkaskäynnistyvyys oli siitä johtuvaa ainakin silloisen Hankkijan huoltoporukan mielestä.

      • Ässät_hankkinut

        Tämän tiedän, kiinnostaisi tietää, mitä eroja noissa 212-tyypin koneissa on. Olen tsekannut tuollaisen 70-mallin värkin ja oman -79 S-mallin ja tosiaan tuo öljypohja on ainakin ihan erilainen.


    • Meidän -68 mallinen 165 lähtee kohtuullisesti käyntiin pakkasella vaikka kone on avaamaton. Jotkut uudemmat 165t on huonompia lähtemään kylmästä samoinkuin 399kin.

    • werneriskaliini

      68 -mallinen 165 lähtee käyntiin kyllä paremmin kuin myöhemmät mallit.

    • Kirjoittaja on aivan oikeassa Perkins A4/ 212 moottorista on useita eri versioita myös traktoreissa ja niistä myös MF 165 ja MF 165S malleissa. Muuttujia ovat esimerkiksi puristuspaineet, ruiskutuspumpun tyyppi. suutinkärjen tyyppi ja niin edelleen. Jos halutaan tietää mikä versio esim teillä on tarvitaan moottorin tyyppi ja sarjanumerotiedot laturin yläpuolelta sylinteriryhmän yläosasta. Lisäksi tarvitaan ruiskutuspumpun tyyppi esim DPA 3241F 070 tai DPA 3241F 261 tai jotain muuta sekä suutinrungossa oleva kaksikirjaiminen koodi joka näkyy rungossa heti yläpuolella mihin ruiskutuspumpusta lähtevä paineputki tulee. (Suutinkärjen oikeaa tyyppiä ei tiedä ennen kuin avaa rungon. Koodista selviää mikä se kuuluu olla jos koodi on oikein suhteessa sarjanumeroon) Myös Traktorin rekisteriotteesta sarjanumerot sekä muut tyyppitiedot tarvitaan.
      Näin saadaan kokonaisuus selville Mitä uutena oli. mitä on nyt. Muun muassa näissä voi olla että ajan saatossa on mennyt vääriä osia paikalleen. Silloin syytetään itse laitetta kokonaisuudesta.
      Kirjoittajat on kuitenkin oikeassa myös siinä että toiset lähtee paremmin käyntiin kuin toiset vaikka osat olis oikein. Käyttäjien tietoa kokonaisuudesta ei kannata koskaan aliarvioida. Myös useita eri käynnistinmoottorityyppejä on ollut käytössä. Toiset saa männän liikkumaan nopeammin puristustahdin aikana jolloin lämpöä syntyy enemmän. Dieselin käynnistyksessä ensiarvoisen tärkeää on myös mahdollisen kylmäkäynnistysjärjestelmän esim hehkun toiminta sekä onko akku riittävän suuri kunnossa, käynnistysvirtapiirissä olevat jännitehäviöt. Myös latausjärjestelmän pitää toimia, siis pitää akku täynnä käynnistystä varten. Käynninaikainen sähkö on tultava laturista.
      Mikä teidän tai jonkun muun tapaus on selviää kun yllämainitut tiedot on käytettävissä.

      Mielenkiintoinen keskustelunavaus, tarinaa voidaan jatkaa

      • Ässän_hankkinut

        No niin, pitääpä katsella tuota sarjanumeroa... kone on kuitenkin A4-212, mutta kiinnitin huomiota siihen, että toisessa (ei oma) 212-koneisessa on mm. öljyproppu hankalassa kolossa öljypohjan alla ja omassa 79-vuosimallisessa öljyproppu taas löytyy öljypohjan kyljestä. Yritin nimittäin tihrustaa konee alle kuvitellen, että kaikissa olisi öljyproppu siellä (vaikka näin, että tuossahan se kyljessä näyttäisi olevan...) Nyt sitten pitäisi arpoa jostakin tuo oikea öljynsuodatin, niin pääsisi öljyt vaihtamaan, tai jos lasken öljyt pois ja otan suodattimen mukaan ostoksile.


    • Hei unohda arvonta. oikeat osat löytyy muuten.
      50 vuotta sitten kun aloitin Opiskelut Dieselasentajaksi joku työnopettaja sanoi näin.
      Pojat mitään ei sitten kasata niin kuin se on ollut vaan niin kuin se kuuluu olla.
      Sellaisella kokemuksella voin sanoa että on ollut yksi parhaista neuvoista.
      PS laitteissa on paljon vääriä tai ainakin osittain sopimattomia osia paikallaan.
      Massikkaan ja Perkins moottoreihin löytyy alkuperäisosaa ja tarvikeosaa. Tietoja moottorista esim vaan tarvitaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      112
      6945
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      391
      6621
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3337
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      128
      2889
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2484
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      38
      2039
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe