beta versio

mitä toi beta versio oikein tarkoittaa onks aina niinkun joku kokeilu versio homma???onko sille oikein joku kunnon selitys mistä toi sana beta tulee????
3278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En tiedä mistä sanoista tulee mutta beta tarkoittaa sitä että se on kokeilu vaiheessa. Siihen on tehty uusia muutoksia ja niitä ei ole vielä 100% varmuudella todettu toimiviksi.

Jotkut beta ajurit toimivat paremmin kuin hyväksytyt (certified) ajurit. Jos beta ajurit toimivat niin anna olla, jos ei älä käytä.

Äänestä
  • suoraan kreikkalaisista aakkosista. Ohjelmista on ennen beta-vaihetta olemassa alpha-vaihe. Alphat ovat lähes toimimattomia räpellyksiä. Kuten osa Windowsille tehdyistä softista on vielä versiossa 1.0.

    Äänestä

toimii hyvin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


alfa omega kirjoitti:

mitä toi beta versio oikein tarkoittaa onks aina niinkun joku kokeilu versio homma???onko sille oikein joku kunnon selitys mistä toi sana beta tulee????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu