Rappuun pissaaminen

Dementiakoiralla

Moi! Mulla on 14,5-vuotias saksanpaimenkoiran sekoitus joka kerran pissasi rappukäytävässä ja naapurit näki sen. Siitä hyvästä ne soitti eläinsuojeluuun ja sieltä tuli 2 eläinlääkäriä käymään. Jouduin viemään sen lääkäriin ja kaikki oli kunnossa, eli mitään fyysistä vikaa ei ole.

Nyt joudun joka kerta kun käyn sen kanssa ulkona kantamaan sen sylissä ulos. En ole keksinyt mitään muuta ratkaisua, ja se on tosi raskasta kun se painaa kuitenkin 20kiloa.
Olisiko teillä jotain muuta ratkaisua?

En millään haluais saada häätöä tai lopettaa mun koiraa.

6

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • useamminveisin

      Jos veisit sen useammin ulos,ettei pissi käytäville.
      Jos se ei pissaa sisällekkään, niin luulis et jos vie useammin,ei rakko oo niin täysi,ja pystyis pidättelee kauemmin, pidemmälle asti.Ja yks on,et käyt avaa ovet valmiiksi,ja sitten meette pysähtymättä ulos l'himmälle nurmelle yms. asti.

    • useamminveisin

      Jos veisit sen useammin ulos,ettei pissi käytäville.
      Jos se ei pissaa sisällekkään, niin luulis et jos vie useammin,ei rakko oo niin täysi,ja pystyis pidättelee kauemmin, pidemmälle asti.Ja yks on,et käyt avaa ulko ovet valmiiksi,ja sitten meette pysähtymättä ulos lähimmälle nurmelle yms. asti.

    • useamminveisin

      Jos veisit sen useammin ulos,ettei pissi käytäville.
      Jos se ei pissaa sisällekkään, niin luulis et jos vie useammin,ei rakko oo niin täysi,ja pystyis pidättelee kauemmin, pidemmälle asti.Ja yks on,et käyt avaa ulko ovet valmiiksi,ja sitten meette pysähtymättä ulos lähimmälle nurmelle yms. asti.

    • ilkeitänaapureita

      No ompas epämiellyttävä naapuri, hyi sentään! Itse kulkisin rapuissa koirani kanssa ihan normaalisti ja selittäisin sille naapurille ystävällisesti että koirani on vanha ja niinkuin meille ihmisillekkin, vahinkoja sattuu. Ja sanoisit että peset kyllä rappuset hyvin, JOS sellainen vielä sattuu. Jos talossa on muita koiria, koirasi voi "merkata" kotinsa. Eihän koira ymmärrä, että hänen talonsa on muidenkin "koti". Koeta kestää noita ymmärtämättömiä naapureita!

    • relaavähän

      Eihän sinun nyt koiraa tarvitse kantaa. Koira on terveeksi todettu, joten naapurin huoli on nyt poissa. Jos sattuu vahinkoja, sinä siivoat, ei se sen kummempaa ole. Vanhuksilla on pidätysvaikeuksia, niin koirilla kuin ihmisillä. Jos useammin ulos vieminen ei onnistu, kuten ei useimmalle työsskäyvälle, varaudut vain siihen, että siivousvälineet on valmiina ja laitat naapureita rauhoitellaksesi vaikka lapun rappuun, että teillä on tällaista vanhuuden kremppaa ja huolehdit mahdollisten vahinkojen siivoamisesta. Siivoushommiakin tehneenä, useamman kerran koirankusia rapusta olen siivonnut ja lasku näistä menee yhteisesti jokaisen asukkaan maksettavaksi (vuokran tai vastikkeen muodossa), ei kuulu normaaliin siivoukseen vaan tämä huomioidaan lisänä laskussa, joten vahingot kannattaa siivota muuten saat nopeasti naapureiden vihan niskoillesi.

      • vaipatkoiralle

        Niinpä, kurjaa tosin naapureille, jos pissaa rapussa on, ja siihen lapset sotkee, tai joku liukastuu.Siis jos joku menee rappuun ennen kun on kerettyb siellä siivota, kun pitää lenkittää vanhusta....
        Koiralle kannattas oikeesti laittaa vaippa matkan ajaksi,ja napata ulkona vasta pois.Juoksuhousihin terveysside yms.Niin ei sotke, eikä ketään naapuri valita ;)
        Niitä koiranvaippoja voi netistäkin tilata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      202
      15015
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      126
      10490
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      91
      9919
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9321
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      51
      9149
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6915
    7. 180
      6490
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      163
      6147
    9. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      15
      6005
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      32
      5579
    Aihe