miten veikkaatte yhteispisterajoille käyvän tänä vuonna kun osa pääsi jo pelkillä todistuksilla? Oma toivoni lepää siinä, että yhteispisteraja tulisi sen takia hieman alaspäin, 1-2 p. ehkä?
yhteispisterajat
6
760
Vastaukset
- Ei-simppeliä
Vaikee sanoo. Toisaalt jotku, ketkä olis pärjänny tosi hyvin kokees, ei sit osallistunu. Toisaalt pienempi määrä opiskelupaikkoi enää muil jakaa, ku 20% menny jo...
- monimutkaista
Toisaalta tuo 20% on otettu koepistekiintiöstä. 50% paikoista yhteispistekiintiössä kuten viime vuonnakin.
- Hakija2017
Moi,
Viime vuonna yhteispistekiintiö oli 60 %.
Yst. terv.
Hakija 2017 - juhakauppis
Suoraan todistuksella valitut ovat pääsääntöisesti kuuluneet yhteispisteryhmään tai eivät olisi hakeneet ollenkaan. Eivät voi kuulua koepistekiintiöön, koska mikäli saavat hyvät koepisteet niin kovilla lähtöpisteillä automaattisesti yhteispistekiintiöön. Tästä siis seuraa, että koepistekiintiö putoaa 25%:lla. 40%:sta30%:iin. (Vrt. Tehtävä 43 ). Nostaa pisterajaa aika paljon.
- juhakauppis
Yhteispistekiintiöllä ja suoraan valittujen osuus taas nousee 60%:sta 70%:iin. Riippuu siintämillaisia hakijoita suoraan valitut ovat. Olisiko hakeneet ollenkaan, olisiko saaneet yhteispistevalintaan tarvittavat pisteet tai ei. Eli nämä asiat vaikuttavat siihen, nouseeko vai laskeeeko yhteispisterajat. Veikkaan että vähän laskee, jos ei huomioida koen vaikeutta tai helppoutta.
- Hakija2017
Moi,
Itse veikkaan, ettei muutoksella ole vaikutusta. Tiedän monia, jotka hakivat nyt suoraan papereilla kauppikseen, jotka ei olisi muuten halemeet ollenkaan. Tämä nostaa pisteitä kaikissa yhteishaun yliopistoissa.
Yst. terv.
Hakija2017
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46939Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849