Onko kellään kokemuksia Sorrentosta? Mitä nähtävää, entä onko hyviä shoppauspaikkoja? Kuinka kauan kestää matkustaa Napoliin?
Sorrento
henni83
31209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mekin olemme lähdössä kesällä Sorrentoon, hotellina carlton internetional. Onko kellään kokemuksia ko. hotellista?
Olimme Sorrentossa muutama vuosi sitten. Napoliin pääsee joko "Vesuviano" -paikallisjunalla tai laivalla. Junamatka kestää muistaakseni noin tunnin, laivayhteys on nopeampi ja kalliimpi. Junalla pääsee myös Pompeijiin ja Herculaneumiin. Sorrentosta on bussiyhteys Amalfin rannikolle, jonka maisemat ovat upeita - esimerkiksi Positanon kaupunkiin kannattaa matkustaa jos on aikaa. Ja laivat kuljettavat tietysti myös Caprille.
mielestäni melkoinen turistirysä, ns. "kulissikaupunki". Se ei tuntunut oikealta Italialta. Ehkä huonoin kokemukseni Italiasta ylipäätään. Mutta riippuu tietysti mitä haluaa. Jos vuokraa auton niin matka Napolista Sorrentoon kestää tunnin pari, riippuen ruuhkista tms. En suosittele auton vuokrausta jos Italian liikenne tuntuu hurjapäiseltä, siellä täytyy myös ajaa kuin italialaiset, tai muuten on pulassa. Napolin perjantai-illan ruuhkaa on muuten syytä välttää, varsinkin jos ei tunne kaupunkia.
Napoli on ehdottomasti näkemisen arvoinen, kuin myös Amalfin rannikko. Maisemat ovat henkeäsalpaavat, ja siellä täällä on vuoristopikkukyliä, joissa tekee mieli pysähtyä espressolle. Meri on vihreä ja elämä tuntuu pysähtyneen. Kaikki huolet unohtuvat ;)