Tonnikalapihvi

Missä mielestäsi on paras tonnikalapihvi Funchalissa?
4423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Se on vielä löytymättä, ehkä sen löydän vielä.
Tavallista ja vähän siitä kuivempaa on tullut syötyä.

Äänestä
  • Trip Advisorissa kehuttiin Leeno's Bar & Restaurantia (Rua Leichlingen 30) tältä osin, täytyy testata se jollakin seuraavista käyntikerroista.

    Restaurant Armazém do Sal (Rua da Alfândega 135) tarjoaa hieman omanlaisiansa, jos esim. yrttinen tonnikala on se oma juttu.

    Tonnikalasta tulee helposti kuivaa, mutta kun ei oikein innosta syödä raakana. Jossain paikoissa läträävät taas annokseen viinietikkaa, sekään ei ole minun juttuni. Senpä takia yleensä Espadaa tulee tilattua.

    Äänestä

Leeno's ehdottomasti paras, kivellä paistettuna.

Äänestä

Solar da Ajudassa tonnikalan kanssa tarjotaan tartar-kastiketta. Tonnikalan voi myös pyytää paistamaan vähän vähemmän kypsäksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tonnikalaa kirjoitti:

Missä mielestäsi on paras tonnikalapihvi Funchalissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu