Kani ja jauhotuotteet ?

Kääpiöluppanen

Minulla on tuollainen kääpiöluppa naaras, melkein jo 9v. Tein sille pari iltaa sitten kanille tarkotettuja keksejä. Kekseissä käytettiin vain kanin omia pellettejä, omenaa ja vehnäjauhoa. Mietin hetken että onko jauho sopivaa kanille,mutta päätin kuitenkin lisätä sen reseptiin. Nyt olen syötellyt noita keksejä sille nämä viime päivät ja kovin on maistunut :) Tänään huomasin sen häkissä ripulia. Ihan vesimäistä pahanhajuista ripuilia. Mietin, onko ripuli peräisin kekseistä vai jostakin muusta? Ennenkin sillä on ollu pehmeitä papanoita mutta silti ihan koossa pysyviä. Päätin aloittaa huomenna heinä-vesi kuurin ja katsotaan auttaako se. Kanilla ei ole lajitoveria joten en voi antaa sille "terveitä" papanoita. Mitä minun kannattaisi tehdä? Toteutanko suunnitelman ja annan huomenna vain heinää ja vettä. Kiitos kun autat! (Älä katso pvm, saatan tarvita edelleen apua vielä vuosienkin julkaisun jälkeen ;)

1

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zedä

      Vehnäjauhossa ei sinänsä ole mitään sopimatonta, pelleteissäkin on jauhettua viljaa, mutta liian runsas viljan syönti aiheuttaa helposti että kani ei syö tarpeeksi heinää ja vatsa menee sekaisin.

      Kanille sopiva määrä pellettejä päivässä on noin 1 ruokalusikka / painokilo, eli klupallesi todennäköisesti korkeintaan 2rkl. Siihen määrään pitäisi mahtua pellettien lisäksi leipä ja muut viljaherkut. On toki kanikohtaista kuinka herkkä vatsa niillä on, ja miten ne kestää tuoretta ruokaa/ viljoja, mutta parhaiten kani pysyy kunnossakun ylimääräiset herkut on minimissä ja heinää kuluu paljon. Kasviksistakin kannattaa suosia lehtiä, ja vältellä liian sokerisia kasviksia.

      Anna vaan pelkkää heinää kunnes kanisi vatsa tasaantuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      227
      5531
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5074
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4878
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      128
      2143
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1827
    6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      45
      1710
    7. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      90
      1687
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      14
      1627
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1343
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      380
      1317
    Aihe