Finkraft = Market Energia

IhanVaanVinkkinä

http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201706212200224740_u0.shtml
Kuka yllättyi?

"Finkraftin edeltäjä, Market Energia Sähkönmyynti Oy, oli vuonna 2011 markkinaoikeudessa puhelinmarkkinoinnin, sopimuskäytäntöjen ja ennakkolaskujen suuruuden määrittelyn vuoksi.

Tuolloin sille asetettiin 75 000 euron uhkasakko. Vuodesta 2014 yhtiö on toiminut nimellä Finkraft."

5

5366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Finkraftmeilläok

      Finkraftin laskutus voi olla epäselvää, mutta ainakin minulla se oli oikein.
      Palvelumaksu on ainakin minulla 2,03€, vaikka kk -laskua ei olekaan 24kk määräaikaissopimuksessa jonka tein. Myös edullisuus oli kohdallaan 1,5 vuotta sitten kun vaihdoin sopimusta. Ihan tyytyväisiä ollaan 3,96 snt/kwh oli silloin hyvä hinta kulutuksesta.
      Varmaan tarkkana pitää olla kuten muissakin yhtiöissä, kun määräaikaisuus alkaa loppua.

      • juho9000

        Tämä yritys on juuri oikeudessa tuomittu asiakkaiden järjestelmällisestä kusetuksesta. Miksi tuet laitonta yritystoimintaa ja kansalaisten huijausta?

        Kannattaa myös lukaista artikkeli ennenkuin kommentoit sitä.


      • werdtgyujhikoplökjhg
        juho9000 kirjoitti:

        Tämä yritys on juuri oikeudessa tuomittu asiakkaiden järjestelmällisestä kusetuksesta. Miksi tuet laitonta yritystoimintaa ja kansalaisten huijausta?

        Kannattaa myös lukaista artikkeli ennenkuin kommentoit sitä.

        No mutta tämäpä tosiaan yllätti.... tai sitten ei.


    • Anonyymi

      Olin tämän kyseisen firman asiakkaana vuoden ja vaihtaessani toimittajaa yrittivät laskuttaa vielä kolmen kuukauden kulutusta etennpäin. Lähettäneet jopa sähköntoimitusosoitteeseen perintäkirjeen. Tuo osoitettu posti oli lähetetty kesäasuntooni missä ei vakituista asumista eikä edes postilaatikkoa. ( sopimuksessa joka minulla tallella on myös kotiosoitteeni ) Kirje oli seikkailut postissa ja se oli saanut sitten jostain kotiosoitetietoni mihin kirje lopulta tuli, aika pöljää toimintaa. Asiaa selviteltiin sähköposteja lähettelemällä ja kun tämä GNP Energy pysyi kannassaan ja yritti maksattaa lähettämäänsä lasku kerroin s-potissani ottavani yhteyttä kuluttaja-asiamieheen ja alkavan selvittää asiaa heidän kanssaan niin, kas seuraavassa postissa he ilmoittivatkin, että laskun saldoni on nollattu. Tuskinpa tarvitsen tuo yrityksen palveluja ja en suosittele muillekkaan suomalaisille.

    • Anonyymi

      Yritän päästä eroon en tykkää että väkisin käydään heikkojen kimppuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      233
      4467
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2884
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2413
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1697
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1389
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1202
    7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      919
    8. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      15
      893
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      888
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      864
    Aihe