Kysymyksiä sperman luovuttajasta klinikoilla

Epätietoinen9

Hei,

onko kukaan ollut lapsettomuusklinikalla lapsettomuushoidoissa oman spermanluovuttajan kanssa? Onko tällainen Suomen lakien mukaan mahdollista ilman, että sperman luovuttajasta tulisi virallisesti lapsen isää, mutta lapsi saisi kaiketi 18-vuotiaana tietää isän nimen?

Toinen asia mitä olen miettinyt, niin voinko tilata itse spermaa ulkomailta haluamaltani lahjoittajalta suomalaiselle lapsettomuusklinikalle? Vai hoitavatko suomalaiset klinikat lapsettomia naisia vain omalla itse valitsemallaan spermalla? Mitä toiveita tällaisen luovuttajan suhteen saa esittää, saa kai luovuttajan kuvan sentään nähdä? Jos ei, niin missä lähinnä olevassa maassa olisi löysempi laki, Tanskassa nyt varmaan ainakin? Aika hurjaa, jos ihan sokkona pitää valita luovuttaja, kun kyseessä on elämänpituinen projekti lapsen kanssa.

3

968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luovuttanut

      Klinikalle voi ottaa oman luovuttajan mukaan.

      En tiedä ulkomailta valinnan mahdollisuudesta itse. Jokatapauksessa jos kaukaa tilaa, ei voi itse tutustua luovuttajaan tarkemmin.

      Itsekin ajattelen että on kovin sattumaa tuo luovuttajan valinta. Jos olisin itse luovuttajaa vaella, haluaisin todella tutustua luovuttajaan. Tietää millainen luonne toisella on? Kaikki kun näyttää periytyvän, mikä näkyy tuossa vieressä nukkuvassa omassa pojassa ja hänen kavereissaan.

      Olen itse jo kauan sitten luovuttanut klinikalle auttamisen halusta. Joskus olen kirjoitellut täällä jonkun luovuttajaa vailla olevan kanssa. Minua kyllä kiinnostaisi tutustua tarvitsijaan henkilökohtaisesti ja auttaa asiassa jos havaittaisiin että geeniyhdistelmämme voisi olla järkevä.

      Tuntuu hassulta kun täällä monet naiset etsii vaan spermaa. Anonyymisti ja jopa näkemättä. Minulle kuitenkin tärkeää että pankistakin lapsi saa aikanaan tiedot isästään ja sehän on vain mukavaa, jos joskus yhteyttä näin luovuttajalle sellaisessa asiassa otetaan. Toivottavasti joku vielä yhteyttä ottaa.

      Itse olisin valmis tapaamaan luovuttajan tarpeessa olevan ihmisen ja auttamaan tarvittaessa, jos geenit vaikuttaa sopivilta. Kuitenkin tärkeää olisi tavata ihan kunnolla ja tutustua.

      Olen 43-vuotias, pitkä, vaaleahko kunnon suomalainen mies.

      kalakaveri74(at)wippies.fi

    • ghjklö

      Onko joku täällä käyttänyt tanskalaista spermaa ja haluaisi kertoa kokemuksistaan? Voiko spermapankista tilata itse klinikalle spermaa haluamaltaan luovuttajalta vai tekeekö valinnan luovuttajasta hoitava lääkäri?

      • Tilaustakehiin

        Klinikoille voi tilata tanskalaista tai jenkeistä tulevaa tavaraa. Kaverini meinaa tilasi USA:sta spermaa omalle klinikalleen. Kannattaa soitella eri klinikoille ja kysyä heidän käytännöistään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 75
      1191
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1184
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1064
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1018
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      985
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      747
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      714
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      54
      646
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      39
      642
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      577
    Aihe