Jos hirttä ei käsittele millään tavalla ulkona tai sisällä, niin mitä sille tapahtuu? Tummuuko se, kun kaikki vanhat hirsirakennukset ovat niin mustia?
Vastaukset 20
- Suojattuna
Mustaksihan hirsitaloa ei saa kuin maalaamalla. Hirsi ei tarvi säilyäkseen muuta suojaa kuin katon.
- öljyäpintaan
Hirsi muuttuu pinnaltaan harmaaksi ulkona ja sisällä kusenkeltaiseksi (kuivissa olosuhteissa).
Käsittelyllä näiltäkin voi välttyä vaikka harmaantuminen (sinistymä-sienen aiheuttamaa - ei mitään vaaraa puulle) onkin toivottavaa ja sisällä voikin käyttää eri sävyisiä öljyvärejä keltaisuutta vähentämään tai kokonaan poistamaan.
Itselläni sisätiloissa Osmo-colorin kuusi-öljyvaha ja ulkopinnat taas on rimalaudoituksella. - Osa-aikaeläkeläinen
Kotitaloni hirret ovat ulkopuolta mustat, mutta se johtuu tuulensuojapaperin tervasta tms. Nyt nuo hirret ovat uuden laudoituksen takana. Vanhojen riihirakennusten seinät ovat sisältä mustat, noesta. Riihtähän lämmitettiin viljan kuivaamiseksi kuin savusaunaa.
- texpino7
Vähänkään kostea kesä/syksy niin homeessa kaikki pinnat.
Vähintään pohjusteella vedeltävä (reilusti) ulkoseinät ennen talvea ja sisältä esim. saunasuojalla.
Hirsisuojaa ei pidä käyttää, tekee kalvon joka pitää hioa pois.
Seuraavana kesänä 2 kerrosta pinotex pähkinää. - pintahapettamista
Suomen maaseutu on tai oli ennen täynnä täysin käsittelemättömiä pinnaltaan"lahon" harmaantumaan päästettyjä latoja sekä jopa asuinrakennuksiakin joita ei koskaan edes millään punamullalla ole pilattu ja kas kummaa moni niistä taloista on yhä pystyssä ja hengittää eikä oo edes homeessa toisinkin kun kalliilla serfikoidusti valvotusti maalatut gryndatut uudiskohteet. Ite kun oon kokeillu raaputtaa niin harmaanpinnan voi alta löytyy usein aivan terve puu vaikkei ois tervattukkaan..iha kute "pintaruosteen" alta voi löytyä hyvä auto jos joku viittii hioa ja hitsaa,,hapettumistahan se vaan on ja hapettaminen on yks parhaita keinoja suojata ..' mutta jos hitsitaloon muuttaa tupajumeja tai alimmat hirret lahoo kuten mones vanhas perinteis hirsimökis nii kaikee ei aina korjata. Oikeesti voi kunnon aito paksu hirsi kestää vaikka kokoomuksen elämän käsittelemättä oikeestaa moni o pilannu puutalonsa käsittelyllä..semmosta keloa ei vaa kaikille myydä ees honkarakenteella..Oleelisempaa Suomen oloissa kunniskin on kunnon harja katto räystäineen joka suojaa seiniä kaikelta pahalta ja säältä jos ei oo rahaa palamattomaan kivipuutaloon.
- pinnankäsittelyvärisuoja
On siis enempi muka ulkonäköseikka käyttää punamultaa hirsihuvilan ulko seinissä ja muotia panna noenmustaa saunansisäpuolen käsittelyyn kalliin hyvännäkösen puun päälle?
Siis kumpi tärkeempi ulkonäkö, luulo mainonta vai mikä? Ulkolateksi pannaan ja puunsuoja kyllästys vai sekä sävytettävä saunasuoja? - Montahirsitaloa
Nim. pintahapettajalle: Ei se Honkarakenne mitään hirsiä valmista eikä myy, ne ovat liimalankkuja ja sillä siisti! Tuossa sentään ollaan yhtä mieltä, että kunnon harja- tai muuten reilusti viettävä katto ynnä aina pitkät räystäät ovat melkein a ja o, sen kun arkkitehditkin joskus ymmärtäisivät!
Palamatonta taloa, edes kivisellaista ei ole olemassakaan, lähes kaikki palaa kun niikseen kohdilleen sattuu. Mitä merkitystä ja arvoa on enää entisen kivitalon palaneella rungolla vaikka se ei täysin romahtanut olisikaan, ei muuta kuin purkukustannukset!
- luonnoton_luonnonväri
Punamullan päällimmäinen idea oli jäljitellä kaupunkien (puna)tiilitaloja. Aika nuori idea siis hirsirakentamiseen verrattuna ja kuten edellä jo kerrottiinkin, hirsirakennus kestää suojaamattomanakin piiiitkään.
Tee kuten haluat; jätä käsittelemättä tai maalaa. Yksi asia jätä tekemättä; älä käsittele hirttä sisältä ja päältä puunsuojalla, jonka tarkoitus on säilyttää alkuperäinen väri.
Minusta tuoreen männyn väri on aika luonnoton rakennuksen ulkopinnalla (harmaatunut hirsi siis ok, samoin maalattu) ja sisällähän tämä on ehtaa kasaritunnelmaa. 80-luvulla piti joka kämppään tehdä mäntypaneelikatto ja muotia olivat myös männystä tehdyt Lundia hyllyköt.
Kivan näköisiä uutena, mutta vuosikymmenessä lakattu mänty tummuu likaisen oranssiksi, lakkapinnasta huolimatta. Minustä tällainen lakka/puunsuojapintainen (ja siitä suojapinnasta huolimatta) tummunut mänty on luonnottoman näköinen ja ihan **tun ruma. En liene ihan yksin mielipiteeni kanssa, kun katselee, miten esim. työpaikoilla nykyään suhtaudutaan mappihyllyiksi hankittuihin lundiahyllykköihin.
Samalla lailla "luonnonvärisen" mökin ulkopintakin muuttuu oranssiksi, puunsuojakäsitelyistä huolimatta. Kummasti näkyy moni mökki saaneen lopulta peittävän maalin päälleen...- Suojattuna
Punamullan historia on kylläkin 1500 luvulta ei aivan kerrostalo aikaa. Tarkoitus tuoda väriä pintaan.
- einiinkuoikea
Itselläni on Lundiat, mutta puuvalmiina -lakattuina ja väri on samettisen ruskea kusenkeltaisen sijasta - lakan jättäminen pois antaa puulle oikean värin.
- Oranssipää
Nyt en kyllä ymmärrä nim. luonnotonta luonnonväriä ensinkään! Rakensin taloni noin 17 vuotta sitten, enin osa lattiapinnoista ( talo yht. 250 neliömetriä ) on järeistä männyistä valmistetuista lankuista tehty. Pieni osa lattiasta maalattu mutta enin osa lakkapinnalla, ja pinnat ovat vain komistuneet ja kaunistuneet ikääntyessään tämänkin verran, lattia on alkanut upeasti "punastua", eivät todellakaan ole likaisen oransseja väreiltään. Itse asiassa, kun asuminen ei ole ollut aina kaikkein helläkätisintä ja on jättänyt lattiaankin jälkiään, oikeastaan vähän hirvittää ajatus kauniiden lattioiden uudelleenhiomisesta yms.
Vaikutta siltä, että miltei kaikessa mielestäsi rumalta kuulostavan oranssi- termin? Voisiko jotain muutakin olla olemassa?
- afds5sfda54
Kestävätkö sisälle tarkoitetut vahat mökissä, joka on talvet kylmillään?
- kerranlaitettu
Kyllä kestävät - itselläni on kymmenen vuotta vanha hirsimökki ja seinät ovat edelleen kunnossa.
- ei_kiesus
Mutta mikä oli aloituksen pointti, normaali ihminen tajuaa ettei siitä mitään tapahdu jos ei hirttä käsittelekään varsinkaan nyky ns. "suoja-aineilla"
- Neuvoja1
Kosteushengittävä hirsitalokin on helppo pilata! Älä pinnoita sokkeleita, ym betonipintoja, koska seurakset ovat epäterveelliset:
http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/pinnoitetut-sokkelitvale-sokkelit-ja-tappavat-maaperabakteeri-myrkyt/ - harmaahapsu2
kts. vanhat ladot peltojen laitamilla....50-200v vanhoja (?), harmaita näkyvät järjestään olevan.
- haapahirsinen
Nämä harmaat ladot, joista yllä puhuttiin olivat ja on tehty haapapuusta. Haapa on ylivoimainen rakennusmateriaali , rakennukset kestävät satoja vuosia. Jos ei käsittelyjä, niin ulkopuoleleta harmaantuu ja sisäpuolelta haapa pysyy kauniin "valkoisena" ilman käsittelyjä. Jos katto pitää, niin havasta tehty rakennus kestää pisimpään ottaen huomioon kaikki materiaalit.
- Anonyymi
Antakaa kelottua. Mulla merensaaressa ilman mitään käsittelyä 30 vuotta.
- Anonyymi
Ostin 10vuotta sitten mökin pystytyksen aikaan niitä suoja-aineita tummumista estämään.
-Onneksi en sivellyt, purkit meni avaamatta kaatopaikalle.
-Sisäilmaa ei ole pilattu millään maaleilla, lattiaöljyäkin epäilen oliko tarpeen.- Anonyymi
Olen 5 vuoden välein vetänyt pellavaöljyä ruiskulla hienona suihkuna hirsimökin seinille.Ja hyvin mökin hirret pysyy hyvänä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941018
- 119853
- 143834
- 45822
- 70667
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40639Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu184591- 32559
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47528Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja62524- 80520
- 65516
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 39479
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i3454- 45453
- 41446
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31446Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74446Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61440