Kävinpä tänään Lidlissä. Kassatyöntekijät toivottelivat asiakkaille hyvää juhannusta.
Edellä olevalle asiakkaalle kassa toivotti hyvää juhannusta, mutta eipä toivottanut minulle.
Minun jälkeen tulleelle asiakkaalle kassamyyjä toivotti jälleen hyvää juhannusta.
Eipä siinä mitään, vaikkei minulle toivottanut.
Kenties kassa luki ajatukseni, kun ajattelin, ettei tarvitse minulle hyvää juhannusta toivottaa ja kassa ilmeisesti huomasi, etten juhannusta sen kummemmin tule viettämään.
Miksi ylipäänsä toivottaa hyvää juhanusta, jollei sitä jokaiselle toivota, vaan normaaliin tapaa kassa voi sanoa Kiitos, hei.
Asiakkaan luokittelu
3
162
Vastaukset
- asiakastyössä
Ei siinä varmaan mitään ihmeempää ollut, jokin muu vei kassan huomion ja unohti sinulle toivottaa juhannusta. Tai sitten tulkitsi ilmeestäsi että älä vaan ala juhannuksia toivottelemaan! Asiakkaat on siitä kummallisia otuksia että voivat ottaa herneen nenään mistä vaan! Joku voi sitäkin ihmetellä että mitä tuo tuossa minulle juhannuksia toivottelee, onpa teennäistä. Mitenköhän nämä pärjäävät normaali elämässä jos kaikesta ottavat nokkiinsa! Siis en nyt sinua tarkoita, vaan yleensäkin.
- Noiso
Se kassaneiti saattaa palvella 1000-1500 asiakasta päivässä ja tällä on suurimman osan ajasta useita eri asioita mihin pitäisi keskittyä yhdenaikaisesti. Ei ole mikään ihme jos jonkun asiakkaan kohdalla tuo "kiitos hei" unohtuu.
- Näinhänseon
Niinpä. Kyllä siinä yksi pieni asia helposti lipsahtaa mielestä pois, jos huomio yllättäen herpaantuu tai joku muu asia kiinnittää.
Tosin 1000-1500 asiakasta saattaa olla yhdelle työvuorolle aika saavuttamaton paikka. 😀
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1323023- 71517
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2201336Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441161
- 371031
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381012Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133967- 47954
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36887