Asiakkaan luokittelu

vesiJuhannus

Kävinpä tänään Lidlissä. Kassatyöntekijät toivottelivat asiakkaille hyvää juhannusta.
Edellä olevalle asiakkaalle kassa toivotti hyvää juhannusta, mutta eipä toivottanut minulle.
Minun jälkeen tulleelle asiakkaalle kassamyyjä toivotti jälleen hyvää juhannusta.
Eipä siinä mitään, vaikkei minulle toivottanut.
Kenties kassa luki ajatukseni, kun ajattelin, ettei tarvitse minulle hyvää juhannusta toivottaa ja kassa ilmeisesti huomasi, etten juhannusta sen kummemmin tule viettämään.
Miksi ylipäänsä toivottaa hyvää juhanusta, jollei sitä jokaiselle toivota, vaan normaaliin tapaa kassa voi sanoa Kiitos, hei.

3

249

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiakastyössä

      Ei siinä varmaan mitään ihmeempää ollut, jokin muu vei kassan huomion ja unohti sinulle toivottaa juhannusta. Tai sitten tulkitsi ilmeestäsi että älä vaan ala juhannuksia toivottelemaan! Asiakkaat on siitä kummallisia otuksia että voivat ottaa herneen nenään mistä vaan! Joku voi sitäkin ihmetellä että mitä tuo tuossa minulle juhannuksia toivottelee, onpa teennäistä. Mitenköhän nämä pärjäävät normaali elämässä jos kaikesta ottavat nokkiinsa! Siis en nyt sinua tarkoita, vaan yleensäkin.

    • Noiso

      Se kassaneiti saattaa palvella 1000-1500 asiakasta päivässä ja tällä on suurimman osan ajasta useita eri asioita mihin pitäisi keskittyä yhdenaikaisesti. Ei ole mikään ihme jos jonkun asiakkaan kohdalla tuo "kiitos hei" unohtuu.

      • Näinhänseon

        Niinpä. Kyllä siinä yksi pieni asia helposti lipsahtaa mielestä pois, jos huomio yllättäen herpaantuu tai joku muu asia kiinnittää.

        Tosin 1000-1500 asiakasta saattaa olla yhdelle työvuorolle aika saavuttamaton paikka. 😀


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      102
      1270
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      89
      769
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      681
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      667
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      118
      541
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      531
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      516
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      181
      489
    9. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      23
      487
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      59
      473
    Aihe