Pikkukoira?

pikkukoira

Hei voisitteko suositella tai kertoa joitain aktiivisia pikkukoiria joilla on miellttämisenhalua? Sillä olen 15.v jahaluaisin bortsun ja olisin kaikki mallillaan mutta haluaisin vain ennemmin pikkukoiran kuin koiran joka on yli polven.

KIITOS VASTAUKSISTA JO ETUKÄTEEN

8

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koiruudet

      Kääpiöpinseri? Pomeranian? Klein spitz? Nuo rodut ovat ainakin todella energisiäpakkauksia. :D Itselläni pomeranian uros ja nauttii pitkistä lenkeistä ja kaikenlaisesta aktiiviteeteista! Bordercollie vaatii erittäin paljon. Koulutus on helppoa koska sehän on viisas koira, mutta kun se ei saa tarpeeksi tekemistä, siitä tulee painajainen! Onnea koiran hankintaan. :)

      • pikkukoira

        onko kleinspitzin turkki vaikea hoitaa entä karvanlähtö. Ovatko tunnettuja agilityssä tai tokossa? Olisiko tiedossa mitään kleinspitz blogeja?
        Kyselen vain uteliaisuuttani :)


      • youtubivideotakato
        pikkukoira kirjoitti:

        onko kleinspitzin turkki vaikea hoitaa entä karvanlähtö. Ovatko tunnettuja agilityssä tai tokossa? Olisiko tiedossa mitään kleinspitz blogeja?
        Kyselen vain uteliaisuuttani :)

        Hei, katso videoita YouTubesta,sieltä löytyy "mittelspitz" hakusanalla tokoa, agiltityä jne....hae myös muita rotuja,joista kiinnostunut olet, parhaiten näkee videolta miten ne toimii ;)


      • youtubivideotakato2

    • Kääpiösusi

      Entä sheltti eli "minicollie", rotuhan on oikein tunnettu agilitymenestyksestään ja varmaan tokoilukin onnistuu?

      Siis jos agility ja toko on lajit joita haluaisit harrastaa, mene vaikka kattelee jotain kisoja ja näet mitkä rodut on siellä suosittuja. Siitä sitten lähet valikoimaan mikä itteäs miellyttäis ja voit vaikka kysellä ihmisiltä niiden koirista ja rotuominaisuuksista.

      Ps. Mä en oikein usko että "miellyttämisenhaluista" koiraa on olemassakaan, siinä mielessä kun perinteisesti ajatellaan. Eli siis koiraa joka vaikka seisoisi kolme tuntia päällänsä räntäsateessa vain omistajaa miellyttääkseen. Vaan ennemminkin on koiria joiden mielestä se mitä siltä halutaan sattuu sen mielestä olemaan mukavaa.

      Joten ensin on mietittävä mitä koiralta haluat, ja sen jälkeen valittava koira(rotu) joka sopii tehtävään (/harrastukseen)

      • pikkukoira

        Olen shelttiä kauan miettinytkin ja mietin tälläkin hetkellä mutta en oikeen ole varma tusta paksusta karvasta.


    • kukkamaaaria

      Amerikancockerspanieli on pieni ja todella miellyttämisenhaluinen. Sen voi pitää lyhyessä turkissa, jos jaksa turkkia hoitaa.

    • koiruudet

      Klein spitz uroksen karvanlähtö on vuostinnain kun taas nartuilla hiukan enemmän. Turkkia suosittelisin ihan joka päivä harjaamaan kun kyseessä on pentu, sillä pentukarva menee helpolla takkuun. Agilityä voi harrastaa aivan vapaasti kleinin kanssa! muistat vaan että esteet ovat koirasi kokoonsa nähden hyviä, ei liian korkeita. Tokosta en kauhesti tiedä. Klenit ovat tosi haukkuherkkiä, yöllä saattaa haukkua kun lauma erkanee, kaduilla muita haukkuu ja muutenkin vaan varoittaakseen. Ignoraaminen haukkumiseen esim. yöllä niin näkee että siitä ei ole hyötyä ja lopettaa sen. Kaduilla opetettiin sellanen kikka että koira menee sivulla kauniisti ja katsoo silmiin eikä eteen sanalla "sivulla". Kun kohde lähestyy ja koira huomaa sen sanotaan sana "ohi!" koira kääntää katseensa kauniisti sinuun ja palkitset. Tehkää myös kotona näitä harjoituksia. Meidän pomeranian oli erittäin haukkuherkkä mutta koulutus ja namit sai sen kuriin. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      94
      11978
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      107
      9066
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      125
      5041
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      101
      4248
    5. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      38
      4177
    6. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      81
      4164
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3943
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3719
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3613
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      32
      3585
    Aihe