Hei olen parikymppinen nainen. Minulla todettiin ensimmäistä kertaa elämässä virtsatieinfektio. Seurustelen niin seksiä on melko lailla. Nyt olen puolessa välissä antibioottikuuriani. Oloni on hyvä. Kysymykseni on, onko turvallista harrastaa seksiä jo nyt? Kiitos jo etukäteen asian kanssa enemmän tekemissä olleiden kanssa. :)
Vastaukset 3
- Otaopiksesi
Partneri ei ole sinulle se oikea. Tulet vielä huomaamaan tämän.
- Kokonaisuuksienhallintaa
Virtsatientulehduksen mahdollisia syitä:
1. Astianpesukoneessa muhivat virtsatientulehdusta aiheuttavat bakteerit ja siirtyvät ihmisten elimistöön astioiden mukana. Pese astiat käsin!
2. D-vitamiinin puutos. Syö apteekista ostettuja D-vitamiini- ja kalaöljykapseleita läpi vuoden!
3. Mitä aloit syömään (virtsatientulehduksien alkamisen aikaan), mitä et ennen syönyt? Kartoita tämä/nämä ja jätä ne pois ruokavaliostasi, vaikka niiden terveellisyydestä kuinka kohkattaisiin.
4. Väärä partneri? - hyvaajuhannusta
Käy tyhjentämässä rakkosi ennen seksiä ja seksin jälkeen. Vähentää tulehdusten riskiä.
Seksin hurmoksessakin kannattaa muistaa, ettei peräaukon jälkeen kosketella emätintä tai häpyä. Ulosteet aiheuttavat herkästi tulehduksia.
Runsas emäksisten ja makeiden tuotteiden syönti altistaa tulehduksille, esimerkiksi viinirypäleet ja alkoholi.
Hankaus saa helposti aikaan hiertymiä ja tulehduksia. Uudesta partnerista huolimatta kannattaa joskus pitää lepopäivä rakastelusta. Silloin voi syventää suhdetta tai keskittyä ystäviin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911684
- 861433
- 1041068
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..17985- 48939
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su44878Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.133701Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83676Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30661Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45607