Työharjoittelupaikan löytäminen vanhemmalla iällä

tehdasduunari

Olen nyt 31 vee, ja aloitin viimme vuonna rakennustekniikan opinnot amkissa. Suoraan rakennusalan työkokemusta ei ole, mutta n. 10 vuotta tehdashommia takana. Nyt ei kuitenkaan ensimmäisen vuoden jälkeiselle kesälle löytynyt suoraan rakennusalan työharjoittelupaikkaa. Löysin kuitenkin ihan hyvän kesäduunin tehdashommista, jossa pääsen tekemään myös asennustöitä ja tuotantosuunnittelua. Kävi vain mielessä, kun YIT mainosti saaneensa n. 3000 työhakemusta, niin onko ensimmäisen karsintakriteeri ollut ikä? Kaikki yli 25:t hylkyyn? Ei toki pitäisi valittaa, kun maksetaan noista tehdashommista todella hyvin ja viisivuorotyö. Silti epäilys tuli, et työharjoitteluun otettaisiin vain nuoria. Onko muilla kokemuksia vanhemmalla iällä opiskelusta ja työharjoittelupaikan löytämisestä? Plussaa toki, kun saa sap-sertificaatin firman piikkiin.

3

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vielävanhempi

      Saat! Ole jämäkkä ja kerro työkokemuksista ja siitä mitä ne ovat opettaneet sinulle ja mikä etu se on muihin. Älä ole kaikkitietävä vaan kerro haluavasi kehittyä edelleen ja teet sen eteen lisää työtä.
      Rohkeasti vaan..

      • tehdasduunari

        Pitäisi myös olla nöyrempi. Oikoluettuani työhakemuksiani, niissä oli turhan paljon tuota kaikkitietäväisyyttä. Myös it-taitoja on tainnut tulla paukutettua liikaa, onhan kyseessä vasta eka harjoittelupaikka amkin aikana. Toki ei valittaa pitäisi, koska nykyinen työnantajani on iso ja nimekän yhtiö, jonka kaikki teknologia-alan rekrytoijat tietävät/tuntevat.


    • Vielävanhempi

      Nimenomaan. Se nykyinen työnantajasi on piste i,n päälle, kun haet paikkaa. Kerro aina positiivisesti jokaisesta työnantajasta. Ja etenkin mitä opit ja mitä haluaisit oppia.
      Hyvin se menee..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1478
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1139
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      944
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe