Välittäjän palkkio?

Palkkiot

Asianajajani sai avustamisestani valtiolta 100% oikeusapua, mutta välittäjä haluaa vielä lisäksi jutun lopullisesta voittosummasta oman palkkion prosenttimääräisesti. Onko myös siihen oikeutta saada valtiolta oikeusapua?

6

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikäihmeenvälittäjä

      Mikä välittäjä? No, ei sillä väliä, oikeusapua ei voi saada kuin oikeudenkäyntiavustajan palkkioon ja oikeudenkäyntiavustajan kuluihin, mahdollisiin käsittelymaksuihin ja todistajanpalkkioihin, ei muuhun.

    • onko_mun_pakkoa

      Välittäjä, joka välittää suomalaisille asianajajille asiakkaita. Hän vaatii myös oman palkkionsa vielä lisäksi.

      • mikäihmeenvälittäjä

        Ei tuollaiset "välittäjät" taida olla edes laillisia. Anyway, missään tapauksessa ei tuollaiseen palkkioon saa oikeusapua, se on aivan varma.


    • tuomio_kerrankin

      http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201707082200253441_u0.shtml

      Muutama heistä kärähtääkin!

      Usein asianajotoimistojen tai lakiasiaintoimistojen listalla on venäläisiä "juristeja". Jos alkaa koulutusta tutkia, sitten harvoin sieltä löytää oikeustieteen maisterin tutktintoa vastaavaa koulutusta.

      Kerran eräs tuomari kertoi, että nuo henkilöt ovat ihan tuttujakin jo käräjäoikeuksille, kun vievät jatkuvasti sinne vastauksia ja haastehakemuksia, vaikka tuomistuimessa saisi asioita pelkästään luvan saanut oikeudenkäyntiavustaja. Tai sitten heillä on toisena vaihtoehtona käyttää jotakin "asianajajaa" virallisena edustajana, jotta pystyisi lakia kiertelemään.

      Oikeuslaitoksissa täytyisi useammin ottaa selvää ihmisten koulutuksista ja arvoida sen perusteella henkilöiden pätevyydet toimia oikeuslaitoksissa.

    • Hän_välittää

      Kyllä te paskasakki tulette helvetin kalliksi meille veronmaksajille.

      Välittäjällesi joudut maksamaan luonnossa, niin että persettä esiin vaan. Joku muu palvelus saattaa tulla myös kyseeseen, ehkä huumemuulina muutama keikka tms.

      • Kalliiksi-Tulee

        Nikki ( Hän-välittää) ilmaisi oikean mielipiteen paska-sakista tarkottaen kaiketikin Talvivaaran kaivos kullissi rahan pesu systeemiä jonne valtion veronmaksajijen varoja ajetaan satoja miljoonia joka ikinen kuukausi. ja kyllä olen samaa mieltä. kyllä se paska sakki tulee kalliiksi.

        ja näytös oikeuttakin käydään miljoonilla valtion piikkiin jota pidetään auki..juristien rikastuessa ja kansan köyhtyessä joo kallista on se.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe