Välittäjän palkkio?

Asianajajani sai avustamisestani valtiolta 100% oikeusapua, mutta välittäjä haluaa vielä lisäksi jutun lopullisesta voittosummasta oman palkkion prosenttimääräisesti. Onko myös siihen oikeutta saada valtiolta oikeusapua?
6294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mikä välittäjä? No, ei sillä väliä, oikeusapua ei voi saada kuin oikeudenkäyntiavustajan palkkioon ja oikeudenkäyntiavustajan kuluihin, mahdollisiin käsittelymaksuihin ja todistajanpalkkioihin, ei muuhun.

Äänestä

Välittäjä, joka välittää suomalaisille asianajajille asiakkaita. Hän vaatii myös oman palkkionsa vielä lisäksi.

Äänestä
  • Ei tuollaiset "välittäjät" taida olla edes laillisia. Anyway, missään tapauksessa ei tuollaiseen palkkioon saa oikeusapua, se on aivan varma.

    Äänestä

http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201707082200253441_u0.shtml

Muutama heistä kärähtääkin!

Usein asianajotoimistojen tai lakiasiaintoimistojen listalla on venäläisiä "juristeja". Jos alkaa koulutusta tutkia, sitten harvoin sieltä löytää oikeustieteen maisterin tutktintoa vastaavaa koulutusta.

Kerran eräs tuomari kertoi, että nuo henkilöt ovat ihan tuttujakin jo käräjäoikeuksille, kun vievät jatkuvasti sinne vastauksia ja haastehakemuksia, vaikka tuomistuimessa saisi asioita pelkästään luvan saanut oikeudenkäyntiavustaja. Tai sitten heillä on toisena vaihtoehtona käyttää jotakin "asianajajaa" virallisena edustajana, jotta pystyisi lakia kiertelemään.

Oikeuslaitoksissa täytyisi useammin ottaa selvää ihmisten koulutuksista ja arvoida sen perusteella henkilöiden pätevyydet toimia oikeuslaitoksissa.

Äänestä

Kyllä te paskasakki tulette helvetin kalliksi meille veronmaksajille.

Välittäjällesi joudut maksamaan luonnossa, niin että persettä esiin vaan. Joku muu palvelus saattaa tulla myös kyseeseen, ehkä huumemuulina muutama keikka tms.

Äänestä
  • Nikki ( Hän-välittää) ilmaisi oikean mielipiteen paska-sakista tarkottaen kaiketikin Talvivaaran kaivos kullissi rahan pesu systeemiä jonne valtion veronmaksajijen varoja ajetaan satoja miljoonia joka ikinen kuukausi. ja kyllä olen samaa mieltä. kyllä se paska sakki tulee kalliiksi.

    ja näytös oikeuttakin käydään miljoonilla valtion piikkiin jota pidetään auki..juristien rikastuessa ja kansan köyhtyessä joo kallista on se.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Palkkiot kirjoitti:

Asianajajani sai avustamisestani valtiolta 100% oikeusapua, mutta välittäjä haluaa vielä lisäksi jutun lopullisesta voittosummasta oman palkkion prosenttimääräisesti. Onko myös siihen oikeutta saada valtiolta oikeusapua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu