Metsästysoikeus??

Sorsastamaan

Tarttis ohjeita. Mulla on vähän maata pienen lammen rannalta, ehkä 1.5 hehtaaria, omalla maallani saan ampua riistaa, mm sorsia (metsästyskortti löytyy) , mutta mitä jos sorsa putoaa veteen tai naapurin tontille? entäpä ampuminen kun lintu lentää lammen päällä tai ui? Miten sorsastus kyseisellä lammella veneestä?

2

187

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yleensä vesistöt on paikallisen kalastusosakaskunnan hallinnassa, jotka usein vuokraa metsästysseuralle metsästysoikeuden.

      • Edellinen vastaus on mielestäni aivan oikein.

        Lisäisin tuohon vielä sen, että vesistöjen osakaskunnilla on käsittääkseni kiinnostus suurimmaksi osaksi hallita ja tehdä taloudellista ja riistanhoidollista tulosta lähinnä vesilintujen osalta. Metsästysseurojen kanssa vesistöjä hallinnoivat osakaskunnat tekevät laajempiakin sopimuksia riistalajien suhteen. Jos kuuluu johonkin metsästysseuraan, jolla on sopimus ko. osakaskunnan kanssa, saa ampua metsästysvuokrasopimuksen mukaista muutakin riistaa lammen päältä tai jäältä, lain ja ajankohdan sallimissa puitteissa.

        Pyri vain selvittämään rehdisti lupa-asiasi heidän kanssaan. Usein helpoin ja tasapuolisin tapa on ostaa osakaskunnalta sorsastus/ vesilinnun metsästyslupa, niin voit hyvin mielin ampua sorsan rannaltasi tai veneestä lammelta. Lupa-asioissa on turhaa mielestäni pihdata. Hyvässä metsästysharrastuksessa on asioista oltava selvillä, ja toimittava mieluummin reilusti kaikkia ympäröiviä sidosryhmiä kohtaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4448
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      153
      3303
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      57
      2602
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2564
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      112
      2335
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1691
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1550
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe