Robottikysely nettiin yrittäessä

Kummeksuja

Laitoin tämän aamulla toiselle palstalle, mutta ketään ei kiinnosta:

Nyt on muutaman kerran koneen oltua suljettuna yön yli ja uudelleen avattuani ja yritettyäni sitten päästä nettiin, että aloitussivu -joka on google- ilmoittaa, että on havaittu epätavallisen paljon liikennettä tjsp. ja tarvitaan robottitarkastus. Ja pitää käydä tosi pitkä tarkastus ennenkuin avaa googlen sivun.

Tämä on taloyhtiön kiinteä laajakaista. Win8.1 ja windowsin omat tietoturvat. Kopioin nyt molemmilla kerroilla googlesivulla olleen osoitteen ja oli pieni eroavuus loppuosissa. Kun tarkastin netistä tämän oman koneeni ip-osoitteen niin oli ihan eri kuin tuo googlen antama, joka vaati robotin?

Mistä mahtaisi olla kyse? Auttaako joku, onko jotain vakavaa?

Äsken koitin googlella hakea tämänaamuista osoitetta, niin heti tuli taas tuo robottikysely pelkästä ip-kyselystä.

1

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2427
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      58
      1412
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1323
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      939
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      818
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      761
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      616
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      586
    Aihe