Heippa! Olisin hankkimassa paimenkoiraa, tällä hetkellä austraalianpaimenkoira jonon kärjessä. Koiria mulla on kyllä ollut mutta ei lähellekkään samankaltaisia kun austraalianpaimenkoira. Suurin ongelma tässä onkin se liikunnan- ja aivotoiminnantarve. Tiedän että nämä koirat, niinkuin kaikki, mutta erityisesti nämä tarvitsevat sitä tekemistä. Mutta kuinka paljon?
Olisi kiva saada vaikka päivä ja viikko ohjelmia ja rutiineja. Lenkkeilystä harrastuksiin ja temppujen opettamisiin. Saisin monista näkökulmista kokonaisempaa käsitystä.
Kuinka paljon kävely/juoksulenkkejä, pallon tai frisbeen heittoja tai temppuja, harrastuksia (esim. toko agility) yms. muuta toimintaa perheen kanssa PÄIVITTÄIN/VIIKOTTAIN?
Tietenkin kaikkien koiranomistajien vastaukset ovat tärkeitä jotka asioista tietää, ovathan koirat samanlaisia, ja erittäin yksilöllisiä samalla.
Muita koiria joita olen harkinnut ovat esim. novascotian noutaja, kultainennoutaja, bordercollie, belgianpaimenkoirat, australiankelpie.
Tekemisentarve kysymyksiä asioista tietäville
2
468
Vastaukset
Moikka, kaikki koirat tarvitsevat liikuntaa ja tekemistä. Se on yksilöllistä, miten paljon mikäkin koira tarvitsee toimintaa. Sanotaan, esim. mainitsemasi bc tarvitsee keskivertoa koiraa varmasti enemmän sitä ollakseen tasapainoinen.
Ihminen kuitenkin määrittelee koiralle kaiken, koska laumanjohtaja aloittaa ja myös päättää toiminnot. Eli sinun pitäisi osata katsoa oman koirasi tarpeet ja määritellä ne riittäväksi arkeenne. Tietysti tämä vaatii paljon tieto-taitoa koirista ja siten kokemusta, osata kouluttaa omaa koiraa. Ottaa sen tarpeet huomioon.- vastauksiaodottava
Hei vielä kaikki! Korjaan rodun nimeä, ettei jää epäselväksi: austraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaalianpaimenkoira! Tsaukki kaikille ja ihanaa päivänjatkoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881561
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1181444Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras711299- 301202
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne1181020Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks422991Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46948- 21910
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n66828- 46753