1,5 kerroksisen huonekorkeus

Mutsukkaa

Siis jos tontille saa rakentaa 1,5 kerroksisen talon, niin voinko valita 2 kerroksisen talopaketin ja avata siitä olohuoneen ja eteisen 2 kerrosta korkeaksi tilaksi niin, että yläkertaan jää neliöitä puolet vähemmän kuin alakertaan? Nuo kaikki 1,5 kerroksiset talopaketit näyttävät olevan sellasia, että toiseen kerrokseen jää aina alle 160cm tilaa ja sitä en omaan taloon haluaisi..

2

566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juujaei

      Meillä on juuri tuollainen, tosin ei paketti vaan paikalla rakennettu. se ei kuitenkaan tarkoita sitä että onnistuisi aina ja kaikkialla. Oikea osoite kysymykselle on rakennuspaikkakunnan rakennusvalvonta.

    • vatupassi123

      Jos kaavaan on merkattu tontille puolitoistakerroksinen talo niin silloin talon pitää näyttää ulospäin puolitoistakerroksiselta, ei kaksikerroksiselta. Se miten tila-asiat on talon sisällä järjestetty ei merkitse mitään. Jos et halua alle 160 cm tilaa taloosi niin sitten sun pitää tehdä korkea tila puolitoistakerroksiseen taloon tai rakennat toiselle tontille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      122
      4845
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      185
      4518
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      118
      1956
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1721
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1482
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      7
      1279
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1225
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      75
      1145
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1065
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      1008
    Aihe