Phan Thiet/ Muine 2017

PhuHairesort2017

Olimme AM pakettimatkalla Vietnamissa maaliskuussa 2017.
Finnair lentää suoran lennon Vietnamiin about 10-12 tunnissa.

AM tarjoaa monia eri yhdistelmiä majoittumisen suhteen. Hyppäsimme kuitenkin lennon perään bussiin, joka körötteli noin 4,5 tuntia Phan thiettiin. Tästä onkin kyselty paljon, mutta kyllä - bussimatka kestää edelleen lähes 5 tuntia. Matkalla noin 2 tunnin jälkeen pysähdytään 30 minuutin kahvitauolle.

Majoituimme Phu Hai Resortissa Mui neen laitamilla. Hotelli on suurin piirtein juuri puolessa välissä Mui ne:ta ja Phan Thiettiä, joten liikkuminen edellyttää taksia, joka on tosin halpa.

Hotelli itsessään oli perusluokan Resortti ja ehdottomasti suosittelen majoittumista huvilassa. Otimme suurimman huvilan ja majoituimme meren ääressä. Huvila itsessään oli siisti, siivous pelasi ja kylpyhuone oli ihana. Suihku taivas alla ja iso kylpyamme.

Olimme aivan sesongin viimeisellä viikolla, joten hotelli oli vain puolillaan. Tämä tarkoittikin sitä, että ranta oli lähes autio ja tilaa riitti temmeltää. Ranta oli siisti ja esim. lapsille sopiva. Toki aallot olivat aikamoisia päiväsaikaan.

Aamupala oli ihan ok, ei mikään erikoinen. Söimme hotellin allasravintolassa parina iltana ja sieläkin ruoka ihan ok - tosin kallis -lähes suomen hinnoissa.
Vikana iltana söimme hotellin oman buffet -illallisen, joka makso muistaakseni 14e per pää, joten emme aiemmin raaskineet sitä syödä, mutta se osottaittautui joka sentin arvoiseksi. Ruoka oli mahtavaa simpukoista kakkuihin. nam!

Itsessään Mui ne ei ole mikään suuria elämyksiä tarjoava lomakohde. Jos kuitenkin kaipaat rentoutumista, varmaa aurinkoa ja kookosvettä pilkkahintaan niin suosittelen!
Hotellin ulkopuolella oli edullista, mutta rahan kanssa suosittelen olemaan tarkkana. Ravintoloissa laskuun lisättiin millon mitäkin 1-3e suuruisia haamulisiä, mutta lyhyellä lomalla tämä ei ehtinyt käydä liikaa ärsyttämään.

Palasimme 1 päivää aiemmin Saigoniin pitkän matkustusajan vuoksi, joten tämä alkuun kauhistuttanut suurkaupunki jäi toistaiseksi kokematta. Rohkeasti hyppäsimme kaaottisen liikenteen sekaan ja käppäilimme yhden illan katsellen ihmisiä ja pieniä ostoksia tehden. Ihastuin suuresti paikalliseen tapaan viettää aikaa puistoissa. Kävimme myöhään illalla vielä leikkipuistossa purkamassa lapsen energiat pois ennen unia ja tunnelma oli mahtava.

Meillä oli mukana vajaa 2-vuotias tyttö ja hän nautti olostaan täysin. Pitkät lennot ja siirtymiset vaati ponnisteluita viihdyttämiseksi, mutta kaikki sujui mahtavasti.
Vietnamilaiset pitävät lasta ja hänet huomioitiin kaikkialla apua tarjoten.

4

999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tammi18

      Hei, Tammikuussa olemme menossa yhdistelmämatkalle Saigon-Phan Thiet. Mietityttää rannan tuulisuus. Uskaltaako meressä uida aaltojen vuoksi?

    • PhuHairesort2017

      Uskaltaa hyvin. Noin klo 14 aikaa aallot ovat vasta suurimmillaan ja tällönkin uskaltaa käydä hyvin pulahtamassa :)

    • Tammi18

      Kiitos vastauksesta :) Ehkä uskallan sitten, enkä lähde vaihtamaan kohdetta toiseen.

    • Läpinäkyvää

      Ilmeisesti tämä on AaÄmmän mainos?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      72
      4924
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3349
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2632
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1685
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1302
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      219
      1073
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      995
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      875
    Aihe