Moi, mulla on semmonen mauto kuin Ligier JS50 RS CLUB PROGRESS ja haluaisin virittää sitä. Niin onkos kenelläkään kunnon tietoa miten saisin siihen vähän nopeutta enemmän? :)
Mopoauton viritys
20
19294
Vastaukset
- erkkijuntti
Pistä v8 moottori niin. alkaa kulkee
- huterox
Millä tollasta katiskaa virittää, turboton nuhapumppu! Aja alamäkeä pitkin, vapaalla.
- Jutustelija1
Rajoittimien poistolla mopoautot laitetaan liikkumaan paremmin liikenteen mukana.
- Anonyymi
missäs se rajoitin on tälläsessä vehkeessä
- NytKulkeeBoii
syötön lisäys ohjeet syöttöruuvi on koneen oikealla puolella. on aika ahtaassa paikassa juuri syylärin tuulettimen takana. siinä on 10mm kupumutteri, joka aukaistaan. sitten näkyviin tulee ruuvi joka on kiristetty mutterilla. pidä ruuvista meisselillä kiinni ja löysää mutteri ja pyöritä ruuvia noin puolikierrosta. lukitse mutteri ja laita hattumutteri takaisin paikoilleen.
- Tietäjä69
No ei tosiaan ole.
- Anonyymi
taijat puhua ny chatenetista koska lombordi mootoreissa ei ole syötö ruuvia vaan
niisä on suora syöttö järsestelmä - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
taijat puhua ny chatenetista koska lombordi mootoreissa ei ole syötö ruuvia vaan
niisä on suora syöttö järsestelmäMulla on koneen vasemmalla puolella
- KylläLähteepi
Vaihda moottorisahan suorakurkkukaasari, laske sylinterin kantta pari milliä, täytä mäntä korkilla tms että alatila pienenee, viilaa männän alahelmaa imupuolelta ja vaida välitykset, niin johan keulii, ei riitä renkaissa pito, eikä maksa juuri mitään (vanhasta sahasta kaasari)!!
- zooz1
vaihda se moottorin pakoputken ylälevy laakerikannatin
- kädetonautonkorjaaja
Nyt kannattaa ostaa kevytauto. Jos pappa pystyy ostamaan BMW M-sarjan 300 heppasen sulle, niin käyt katsastamassa sen 45 km/t ja sitten otat rajoittimen veks. Melkein 300 km/t sillä pääsee, niin et jää jalkoihin.
- kädetonautonkorjaaja
Voi, voi, tuli se 1500kg painoraja, ettei M-sarjan bemari onnistu. Ehkä Fiesta 2.0 ST:n saa rekisteröityä kevytautoksi.
- Bassonpommittaja123
Joo täällä näitä tolloja löytyy jotka eivät osaa arvostaa lämmintä ja sulavaa kyytiä mopoautolla itseltä löytyy ligier js 50 550kuutioinen ja kulkee 55 tässä minun mallissa eco rajoittaa tai joku vastaava sähköinen rajoitin vavariaatori ei ollut rajoitettu mutta kaasu poljin ja syöttöä oli vähennetty joten perkele miehä lisäsin no kiihtyy noin 7-8 sekunnissa 50 ja hitaasti siihen 55 renkaat sutii soralla jos kaasun laittaa pohjaan mukavaa on ajaa sitä 55km/h talvella mutta kaverilta löytyy eco mitä testataan älä käytä ecoa jos ei ole tietämystä ja onnea virityksiin
- Satakiloa
Juupajoen juu heität ne bassovehkeet pihalle niin alkaa keulia?
- Anonyymi
Osta mun volvo s40 t4 vm 2003 pois, pikkasen piristetty ahtopaine 1.3 bar vaihdettu suuttimet välijäädy putkisto turbo holset hx35 männät ja kiertokanget tietenkin vaihdettu myös, tehoo 285hv.
Autosta löytyy myös säädettävä alusta ja 17" vanteet kesärenkaissa ja talvirenkaissa volvon omat 16" myös aluvanteilla (Hinta 2250€)
Löytyy myös yamaha aerox jota on myös viritetty tehoputki 70cc pytty variaattori isompi suutin jne gps:ssään 78km/h loppu suora kesken ois menny varmaa enemmäkin (Hinta 1050€) - Anonyymi
Siinä on kaasuvivussa semmonen ruuvi joka on yleensä hiottu silleen ettei sitä kukaan sörkkis mutta tää ruuvi estää kaasua menemästä ihan loppuun saakka nii käytä vähä habaa ja jollai pihdeillä koita saada se vittuun siitä.
Sit voit kanssa ruiskuennakkoo säätää, pari ruuvii jotka löytyy siitä suoraa kun ottaa venttiilikopan pois nii ruuvaa jotai 1/3 tai enemmä vastapäivää nii kiihtyy ku ferrari.
Sit myös niitä prikkojaki voi ottaa pois ja muuta hauskaa. - Anonyymi
Esim. CBR1000 kone kiinni. Menee ihan vaivattomasti. Pari prikkaa pois kannattimista.
Pitää vaan virittää pakopötkylää niin, että se kuullostaa basson jytkeeltä ja diisselin pörinältä, nii poliisikaan ei huomaa filunkia... - Anonyymi
Miten saa viritettyä 2020 vuoden ligieriä, kun rajotin on sähköinen.
- Anonyymi
Ei kannata sähkösii lähtee ronklaa ku ne menee sekasi ni se on yks helvetti lähtee niit uudestaa ohjelmoimaa, jos on mekaanine niiku esim yanmar ja kubota ni sit vois lähtee syöttöjä, kiekkoja ja puslaa viilaa mut seki vaa sillo jos oikeesti osaa.
- Anonyymi
Vaihda pakoputken painelaakerit niin sitten kulkee...
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst23314269Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i566376Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58725389Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2973977Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1443707PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1273689Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.912217Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171547Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1621400Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3431342