Lämpövuoraus?

Yleistietoa.etsivä

Lontoossa polttivat kerrostalon. Ulkopinnassa joku vasta asennettu lämpövuoraus jossa ilmeisesti vaahto/solumuovia ja alumiinipinnoite. Mahdollisesti ilmaväli uuden ja vanhan pinnoitteen välissä. Eri lähteitten mukaan joko täyttää kaikki turvallisuusnormit tai ei täytä yhtään.

Mistä löytyisi tarkempi kuvaus rakenteesta? Eli mitä muovia ja millaisessa muodossa, miten paksu ja miten käsitelty alumiini sekä mielellään poikkileikkauskuva koko kyseisestä seinärakenteesta mahdollisine ilmaväleineen. Uskoisin tietoja olleen ainakin brittilehdistössä, mutta en osaa etsiä.

Asia ei ole itsellä ajankohtainen, mutta yleissivistyksessäni on tuon kokoinen aukko, jonka haluaisin täyttää.

6

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NickNailer

      Eriste oli kiinni rungossa. Eristeen materiaali oli PIRiä, paksuus 150 mm. Eristeen jälkeen ilmarako, joka ohjasi tulen ylöspäin. Ilmaraon jälkeen 3 mm alumiinifolio, jossa polyeteenirunko.

      Selkeitä paloteknisiä virheitä: ilmarako, polyeteeniä alumiinissa, alumiinin käyttö.

      PIR ja EPS pitää palosuojauksen lisäksi eristää ilmattomaan tilaan. Lisäksi olisi pitänbyt olla 2 kerroksen välein palokatko.

      http://www.macleans.ca/news/grenfell-tower-17-confirmed-dead/

    • NickNailer

      Tuossa on se kummallinen ykityiskohta, että PIR on paloluokaltaan Euroluokkaa B. eli samanlaisen tulipalon olisi vainut aiheuttaa maalattu kipsilevy.

      Suomessa kipsilevyä käytetään palo-osastointiin.

      Joku tässä ei nyt toimi.

      En tiedä, mutta arvaan, että varsinainen ongelma oli alumiinilevyn muovi.

      • palamaton_muovi

        Se mikä ei toimi, on testausmenetelmät. Joissain ulkomaanelävien palonkestotesteissä materiaali X kiinnitetään testipenkkiin ja sitä paahdetaan säteilylämmittimellä, jotta nähdään, syttyykö se.

        Kun muovieriste em. koejärjestelyssä sulaa ja valuu lattialle ennen kuin kerkiää syttymään, se luokitellaan parhaaseen A-luokkaan ;-D


    • Yleistietoa.etsivä

      Kiitos vastauksesta!
      Lämpöeriste oli siis 150 mm pulyuretaani seinässä kiinni, pinnassa alumiinifolio. Sitten ilmarako jonka päällä 3 mm paksu ulkopinnoite joka koostui kahdesta polyeteenillä yhteenliimatusta alumiinipellistä (!?)!

      Polyuretaanin syttymislämpötila 300 astetta C ja polyeteeni on käytännössä kovaa parafiinia. Ja alumiinikin palaa kun riittävästi lämmittää! Eli mikä voisi olla tulelle herkullisempi kohde kuin tuollainen, ilmaväli vielä hormina! http://www.macleans.ca/news/grenfell-tower-17-confirmed-dead/
      Pinnoite valmistettu USA:ssa.

      Osataan sitä näköjään muuallakin kuin Suomessa rakentaa sutta!

      • saunattuleen

        Ja samaa materiaalia käytetään Suomessa esim saunojen eristämisessä.

        Että silleen.


      • tyhmyys_julki

        Saunotaanko teillä 300 C lämpötilassa?

        Sauna tai 1-2 kerroksiset rakennukset nyt ylipäätään ovat vähän eri asia - niiistä pääsee palon sattuessa aika kätsysti pakoon. Tuossa tornitalossa oli unohtunut, ettei korkeasta talosta niin vaan poistuta -> pitäisi hyvin tarkkaan varmistaa, ettei palo pääse leviämään huoneistosta toiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      3009
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1147
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1122
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      51
      1015
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      31
      974
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      858
    7. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      852
    8. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      837
    9. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      44
      822
    10. Oletko älykkäämpi kuin kaivattusi

      Pitääkö kaivattusi sinua älykkäämpänä teistä? Mitä luulet?
      Ikävä
      71
      770
    Aihe