Virtalähde ja touchpad

touchpad-temppuilee

Kun omassa koneessa (Lenovo Thinkpad T500) ilmeni äkisti kursorin hyppeleminen ruudulla ja pyrkimys piirustaa työpöydälle kummallisia suorakaiteita, googletin asiaa hieman, ja netissä väitettiin, että homma johtuu virtalähteestä.

Kokeilin sitten ilman virtalähdettä konetta käyttää, pelkällä akulla siis, ja todellakin akulla käytettäessä touchpad toimii aivan asiallisesti.

Virtalähteelläkin käytettäessä touchpad on yleensä toiminut aivan kunnolla. Mutta jos virtalähdettä kääntelee tai liikuttelee, tms., vian saa kyllä toistumaan.

Mittasin virtalähteen ulostulojännitteen ja se oli mittarin mukaan 19,7 V, pitäisi olla 20 V. Tuolla kai ei pitäisi olla juuri merkitystä vian ilmenemiselle?

Virtalähteestä koneeseen menevässä johdossa on pieni jälki, aivan kuin joku hamsteri tai muu olisi puraissut. Koneeseen kytkettävästä plugista tutkittuna kys. johto ei kuitenkaan ole oikosulussa. Jälki on ilmeisesti vain johdon muovissa.

Varalta ajatteln kuitenkin hankkia toisen virtalähteen. Nykyinen on ostettu eräältä herralta tori.fi:stä. Taitaa olla täysi ketku. Ikuisesti olkoon hän kirottu.

9

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Hyvin mahdollisesti ongelma saattaa liittyä virtalähteen maadoitukseen. Koska kapasitiivinen touchpad mittaa eron varauksessa, mikäli koneen kotelo tai sisus on myös saanut varauksen sähköstä, kosketuksen mittaamisen tarkkuus putoaa vaikkei se olisi niin vaarallista muuten.

      Ihan pahimmassa tapauksessa tämänhetkisellä virtalähteellä on pieni riski saada sähköisku, mutta 20 volttia ja rajoitettu määrä ampeereita ei normaalisti ole niin suuri ongelma terveelle ihmiselle vaikka saattaa kirpaista :)

    • touchpad-temppuilee

      Löytyi vastaava ehjäpiuhainen laturi mikä antaa ulos 20,1 V mitatusti.
      Tämän kanssa ei näyttäisi mitään ongelmaa olevan.

    • touchpad-temppuilee

      Juuri kun pääsi sanomasta niin eiköhän alkanut kursori hypellä.
      Laturipiuha irti koneesta ja taas toimii kunnolla.

      Mikähän vitsi tässä on.

      • T520

        "Hyvin mahdollisesti ongelma saattaa liittyä virtalähteen maadoitukseen. Koska kapasitiivinen touchpad mittaa eron varauksessa, mikäli koneen kotelo tai sisus on myös saanut varauksen sähköstä, kosketuksen mittaamisen tarkkuus putoaa vaikkei se olisi niin vaarallista muuten. "

        Eiköhän tuo nimimerkki "Oudoksuvan" kommentti ole lähinnä oikeaa. Tuskin siinä virtalähteessä itsessään vikaa on. VIkasaattaa olla yksinkertaisesti koneen rungossa olevassa virtaliittimessä. Jonkin sortin kontaktiongelma siellä koneen sisällä, kylmä juotos, murtunut juotos, hapero åiuhanpätkä, jne. Hyvin yleinen vikakohta, taisipa olla taannoin jopa erään halvemman merkin tyyppivika, hajosivat aina tuosta kohdasta.

        Virtalähde suositellaan laitettavaksi maadoitettuun pistorasiaan, miten sinulla? Jos ei, niin kokeile sitäkin temppua.


      • touchpad-temppuilee

        Taisi olla siinä pistorasian maadoituksessa syy. Haaroituspistorasia jossa laturi kiinni on maadoitettu mutta seinäpistorasia missä haaroituspistorasia, ei ole.
        Taloudessa on sentään maadoitettukin pistorasia. Tökkäsin laturin maadoitetun haaroituspistorasian kautta siihen ja nyt ei moneen tuntiin ole ollut mitään ongelmaa.

        Kiitämme nöyrästi kaikesta saamastamme avusta, ja perumme myös aloituksessa erääseen herraan kohdistamamme kirouksen.


      • touchpad-temppuilee kirjoitti:

        Taisi olla siinä pistorasian maadoituksessa syy. Haaroituspistorasia jossa laturi kiinni on maadoitettu mutta seinäpistorasia missä haaroituspistorasia, ei ole.
        Taloudessa on sentään maadoitettukin pistorasia. Tökkäsin laturin maadoitetun haaroituspistorasian kautta siihen ja nyt ei moneen tuntiin ole ollut mitään ongelmaa.

        Kiitämme nöyrästi kaikesta saamastamme avusta, ja perumme myös aloituksessa erääseen herraan kohdistamamme kirouksen.

        Hyvä että sait ongelman ratkaistua :)


      • touchpad-temppuilee
        Oudoksuva kirjoitti:

        Hyvä että sait ongelman ratkaistua :)

        Juu, se se vika oli. Kone toiminut tip top korjaustoimenpiteestä lähtien.


    • touchpad-temppuilee

      Nyt sitten toisessa kannettavassa ilmeni samanlainen kursorin hyppely.
      Kannettava itse oli kytketty maadoitettuun pistorasiaan.
      Mutta se reititin, josta kannettavaan otin LAN/ethernet piuhan kautta nettiyhteyden, oli kytketty maadoittamattomaan.
      Tässä ongelma korjautui langattomalla yhteydellä reitittimeen, sekä myös kytkemällä reititin maadoitettuun pistorasiaan.

      • T520

        Jeps, sen touchpadin kanssa ollaan tekemisissä hyvin heikkojen jännitteiden kanssa. Jos maadoitettua rasiaa ei ole mailla halmeilla, niin sitten on vielä yksi kikkakuutonen, jota voi yrittää: ota se maadoittamaton töpseli irti seinästä, käännä toisin päin (180 astetta) ja laita takaisin seinään. Mikä vitsi tämä on? Normaalissa rasiassa on kaksi reikää, vaihe sekä nolla. Käytettävän laitteen ns. maapotentiaali muuttuu sen mukaan kumpaa johdon säiettä pitkin vaihe ja nolla tulevat laitteen virtalähteeseen. Tämä on HiFi-maailmasta tuttu asia, jonka voi mitata jopa tavallisella yleismittarilla. Ei siis vaadi henkimaailmaan uskomista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      371
      12375
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      263
      5427
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2665
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      910
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      872
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      746
    Aihe