Onko Gardan alueella paljon ns. matuja?

perheenäiti79

Hei, täällä normi suomalainen lapsiperhe suunnittelee matkaamista ensi kertaa pohjoisen Italian huikeisiin maisemiin Garda-järven alueelle. Nyt kun EU-aluetta on järisyttänyt viime vuosina massiivinen ja monilta osin hallitsematon muuttoliike mm. Afrikasta ja Lähi-Idästä, kyselisimme onko nimenomaan Garda-järven alueella paljon ns. maahantulijoita? Tarkoitamme tässä yhteydessä lähinnä irrallaan alueella asustavia tai leiriolosuhteissa asustavia tulijoita ja näihin mahdollisesti liittyviä erilaisia lieveilmiöitä. Kiitos asiallisista vastauksista asialinjalla esitettyyn kysymykseen!

8

605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parmareggio

      Käymme pohj. Italiassa pari kertaa vuodessa. En ole "matuihin" törmännyt vielä missään muualla, kuin TV:n uutisissa. Toki isoilla rautatieasemilla heitä voi olla, mutta siellä nyt on muutenkin pilvin pimein epämääräistä kulkijaa. Matuleirejä tms. epämääräistä asumista en ole kertaakaan nähnyt. Kerjäläisiä ei juuri ole, miliisit ajaa ne herkästi kovalla kouralla pois. Jos joku tulee pyytämään jotain, tönikää niitä vaan pois edestä, noin tekee paikallisetkin. Ei pidä jäädä kohteliaasti juttusille, kylmästi ohi vaan.

      Isommissa väkijoukoissa pitää pidellä irtotavarat taskuissa. Autoon ei ikinä kannata jättää mitään muuta kuin roskia! Varaskoplat päivystää parkkipaikkoja kiikareiden kanssa jossain kauempana ja niiltä ammattilaisilta menee muutama sekuntti kun auto on tyhjennetty arvotavaroista.

      Useina vuosina ollaan siellä liikuttu pohjoisen järvien seuduilla ja koskaan ei ole mitään ikävää tapahtunut. Mukavaa matkaa!

    • gdfgsdggfgfd

      Ainakin siellä on paljon italialaisia. Eli kannattaa pitää lompakosta hyvä huoli!

    • Tulijoita

      Yle Uutiset 27.6.2017

      Italiaan on alkuvuonna saapunut YK:n pakolaisjärjestön UNHCR:n mukaan yli 72 000 turvapaikanhakijaa, mikä on selvästi enemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan.

      Vuosi 2016 oli Italiassa ennätysvuosi, kun maahan saapui yli 181 000 turvapaikanhakijaa. Tänä vuonna määrän odotetaan kasvavan entisestään.

      https://yle.fi/uutiset/3-9692614

    • Huopaohdake

      Olemme viime vuosina olleet useamman kerran omalla autolla Gardajärven maisemissa. Emme ole törmänneet muihin kuin parkkipaikkaongelmiin. Autoon ei kannata jättää mitään omaisuutta. Gardajärven eteläpäässä huikean kauniissa Sirmionessa on mahdotonta löytää parkkipaikkaa. Kannattaa kokeilla järven tiheitä laivareittejä ja jättää auto esim. oman hotellin parkkipaikalle.
      Hyvä matkaopas alueelle on Anja Kinnusen kirjoittama Gardajärvi-opas. Hotellien lisäksi netistä löytyy hyvä valikoima Agriturismo- eli maatilamajoituspaikkoja.

    • dahlia16

      Matkalla Gardalle huomasin että Brescian alueella oli paljon maahanmuuttaja taustaisia ihmisiä, mutta se ei meitä haitannut.

    • asioistajotaintietävä

      Mamut ovat suunnanneet palveluiden yms. perässä suuriin kaupunkeihin kuten Brescia ja Milano, heitä lorvii ja nukkuu Milanon puistoissa keskellä kirkasta päivää sekä Milanon pääbussiasemalla se siitä muotikaupungista. Gardalla näkee lähinnä vain saksa-mamuja, jotka tulevat Itävallasta ja Saksasta lomailemaan koko kesäksi Gardalle, jossa heitä varten on saksan kieliset menut, palvelut ja jopa jotkut tiekyltitkin. Garda on erittäin saksalaistunut kohde, joka ei anna täysin oikeaa kuvaa aidosta Italiasta, jossa on usein pitsan tuoksuisia kujia rapistuneine ja koristeellisene taloineen. Kun taas Gardalla paljon saksalaistyylisiä kaksikerroksisia pikkutaloja jotka ulkopuolelta hyvinhoidettuja, mutta teista ei niinkään piitata. Mutta ainahan voi ottaa junan vaikka Veronaan, joka on todella lähellä Gardaa.

    • lisävinkki

      Garda on erityisen suosittu saksalaisten seniorien kohde, lapsiperheiden kannattaa kokeilla vaikkapa Riminiä jossa riittää lapsille leluja, rantaleluja, huvilaitteita yms. tai vaikka Roomaa, jossa on runsaasti nähtävää. Miksei myös etelä-Italia. Garda on aika tylsä kohde lapsiperheelle ja sinkuille myös, lähinnä voi tallustella kukkia ja vesilintuja ihaillen senioreiden kanssa.

    • Käynyt

      Pohjois-Italian taskuvarkaat ovat pääosin itä-eurooppalaisia romaneja. Toiminta on laajaa, järjestäytynyttä ja hyvin organisoitua rikollisuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      52
      3365
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2796
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2600
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2311
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2023
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      151
      1644
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1485
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1308
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1283
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1164
    Aihe