Liiton jalostusosaaminen

Miksi hemmetissä jalostusvastaavana on ollut useita vuosia henkilö, joka on ajanut tehtävässä vain omaa henkilökohtaista fakkiumaa, ei rotua tai sen etua. Hedelmää on kerättävissä nyt, rekisteröintimäärät romahtaneet, rakennearvostelut vuosikausia jäissä, epäkuranttia koiraa käyttölinjoissa vaikka muille jakaa jne.
9303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Voi petri... Eipä nuo omat valintasi oikeuta ketään arvostelemaan.

Äänestä

Kovin on petri alas vajonnu ko aliaksen takaa heittelee. Taitaavat noilla nimellä esiintymis palstoilla laittaa kerta toisensa jälkeen pojan ojennukseen, et on siirtyny piiloon huutelemaan :D

Äänestä
  • Kuka tää tämmönen Petri on?

    Äänestä

  • Vain petri ei ole samaa mieltä.Pari puh.joht.kasvattia nähneenä en sakemanniksi erottanut ja linjan henkselin paukuttelu käyttisten luonteesta herätti lähinnä hilpeyttä.

    Äänestä

Tosi surullista. saksan paimenkoirien maine on levinnyt. Ei tarvitse katsoa kuin, koiran takaosaa selkää. Niistä jo näkyy. että koira on sairas. Puhumattakaan niiden luonteista.Tuomarit ovat pitkälti syypäitä mihin suuntaan rotu kehittyy.

Äänestä

Minullakin on tosi huoli kasvattajien moraalista rodusta riippumatta.Yä sairaanpia kåytetåån jalostukseen. kuinka niitä voidaan myydä sairaana. Nyt minulla on chiuahua.joita monet ihmiset halveksivat,mutta se on älykäs, viisas ja luonne on kuin bullmastifilla. mutta ei vihainen. vaan kohtelee niitä tåyspäisenä otuksena. On minullakin 7 koiran verran palveluskoirista kokemusta, mutta minun collieistani olivat hienoja näyttelyissä mutta varsin arkoja luonteeltaan.
Samaa ei voi sanoa chihuasta. vaikka onkin pieni-mutta sakemannit ja muut isot koirat ja sitten pullistelee,että må ajoin pois ton sakemannin, muttaainoastaan silloin kun sakemanni uhkaa sitä

Äänestä
  • No, nyt oli friikkiä tekstiä, niiltä osin kun selvää sai!!

    Äänestä

Suurin vaikuttaja tämän hetken saksanpaimenkoiran tilaan on näyttelyt. Näyttelyihanne on erittäin kaukana käyttökoirasta, jota saksanpaimenkoira rotuna on. Niin pitkään, kuin näyttelyitä rinnastetaan "kilpailuun" eikä vain yksilön arviointiin jatkuu suunta vääränä. Näyttely "huippuja" käytetään jalostuksessa järkyttäviä määriä, ilman että tiedetään yhtään mitä perässään jättää. Käyttöominaisuuksillakaan ei tuossa vaiheessa ole mitään väliä..

Äänestä

Suojeluringeissä vuosikausia pöyrineenä pakko myöntää lasku. Koiramateriaali on mennyt huonommaksi. Kiitos monen asian. Jalostuspuolella tehty isoja virheitä jotka alkavat konkretisoitua ny. Kaksi suurinta virhettä on itäkoirat Tsekki ja DDR tuonnit. Nuo kaksi näkyy pahasti luonteessa ja rakennepuolella. Kehnoa materiaalia. Se on jämpti. Otan seuraavaksi leijonapennun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jasperjesper kirjoitti:

Miksi hemmetissä jalostusvastaavana on ollut useita vuosia henkilö, joka on ajanut tehtävässä vain omaa henkilökohtaista fakkiumaa, ei rotua tai sen etua. Hedelmää on kerättävissä nyt, rekisteröintimäärät romahtaneet, rakennearvostelut vuosikausia jäissä, epäkuranttia koiraa käyttölinjoissa vaikka muille jakaa jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu