Minulla on n.7v vanha teac sl-d910 radio.
Kuva:
https://http2.mlstatic.com/S_13858-MLB4506266940_062013-F.jpg
En ole käyttänyt sitä pitkään aikaan ja halusin kuunnella radiota mutta se ei toimi. Taajuuksia ja volyymia pystyn säätämään mutta ei sieltä kuulu mitään. CD kuitenkin toimii. Kun laitan sen päälle tuon standby/on napin pitäisi palaa oranssina. CD kohdassa se palaa mutta radio kohdassa ei.
Ei kai se ole mennyt rikki? Ei ole koskaan tippunut tai mitään vastaavaa. Mitä tehdä??
Radio ei toimi, missä vika?
17
3856
Vastaukset
- vinkkisulle
Osta KUULOLAITE ! tai pese korvat.
- repikääsiitniiiaaaaah
Kerropa kuule kuinka paljon sellainen kuulolaite maksaa? Siis hyvä kuulolaite. Tiedätkö edes? Samalla hinnalla saisi jopa 40-50kpl Tivoli audio Desing radiota. Jopa 4 applen tämä hetken kalleitan puhelintakin saa yhden huippu kuulolaitteen hinnalla.
Vaihtoehtohan se on, mutta tililläkin on oltava riittävästi oravanahkoja. - Anonyymi00017
Sulla ei varmaan ole varaa.
- huehcux
Onpahan hieno radio! Perehdy täysin kaikkien nappuloiden toimintaan mikä nappula pitää olla missäkin asennossa kulloinkin, virrat päälle ja painikkeiden napsuttelua jos nämä ei auta niin sitten etsi joku radion korjaaja, ehkä ammattiliikkeisiin ei kannata viedä sillä korjaus varmaan kalliimpi kuin uusi radio mutta jos löydät jonkun radioharrastajan joka korjaa radioita, kysy vaikkapa paikkakuntasi radio-amatöörikerhosta apua, googlettamalla löydän lähimmän radio-amatöörikerhon ja varmaan sitä kautta apua.
- helpmeplease
Kiitos! Ja kiitos asiallisesta vastauksesta.
- ohjeessa_lukee
Ohjeessa lukee lontoonkielellä "unplug the usb memory card when you listen to the radio broadcasts"
https://www.manualslib.com/download/963594/Teac-Sl-D910.html
.- helpmeplease
Ei siinä oo mitään usb-muistitikkua kiinni.
Kun painelen tuota functions nappia, näytölle tulee CD, aux, card-usb ja tuner. CD:n ja card-usb:n kohdalla tuo standby/on nappi palaa oranssina. Ennen jos muistan oikein tuota card-usb vaihtoehtoa ei ole ollut ja tuner kohdassa standby/on nappi on palanut oranssina, mutta nyt ei pala tuner ja aux kohdassa. - oliko_reset
helpmeplease kirjoitti:
Ei siinä oo mitään usb-muistitikkua kiinni.
Kun painelen tuota functions nappia, näytölle tulee CD, aux, card-usb ja tuner. CD:n ja card-usb:n kohdalla tuo standby/on nappi palaa oranssina. Ennen jos muistan oikein tuota card-usb vaihtoehtoa ei ole ollut ja tuner kohdassa standby/on nappi on palanut oranssina, mutta nyt ei pala tuner ja aux kohdassa.Oliko siinä mitään reset kohtaa josta painella kynänkärjellä
- helpmeplease
Oli ja painoin pari kertaa mutta ei auttanut :/ kokeilen huomenna vielä kerran!
- CR2032_patteri
helpmeplease kirjoitti:
Oli ja painoin pari kertaa mutta ei auttanut :/ kokeilen huomenna vielä kerran!
Siellä pitäisi olla jossakin kohtaa CR2032 litium patteri jonka irrotus pitäisi toimia samoin kuin resetointi ymmärtääkseni (ohjeessa mainitaan lithium backup battery)
- helpmeplease
CR2032_patteri kirjoitti:
Siellä pitäisi olla jossakin kohtaa CR2032 litium patteri jonka irrotus pitäisi toimia samoin kuin resetointi ymmärtääkseni (ohjeessa mainitaan lithium backup battery)
Sori, tutkin ohjeita tarkemmin ja selvittelin asiaa niin radio onkin teac sl-d900. Noi kaksi näyttävät hyvin samanlaisilta.
Tässä ohjeet sl-d900:lle :
https://www.manualslib.com/download/1151305/Teac-Sl-D900.html - taas_lontoonkielellä
helpmeplease kirjoitti:
Sori, tutkin ohjeita tarkemmin ja selvittelin asiaa niin radio onkin teac sl-d900. Noi kaksi näyttävät hyvin samanlaisilta.
Tässä ohjeet sl-d900:lle :
https://www.manualslib.com/download/1151305/Teac-Sl-D900.htmlTaas lukee lontoonkielellä
"If normal operation cannot be recovered, unplug the power cord from the outlet and plug it again.
If the power supply is interrupted, the settings kept in memory (clock, preset stations, timer
setting) will be erased."
eli tuossa maliissa ei olisi muistipatteria lainkaan ja sähköjohdon irtivetäminen pitäisi resetoida laitteen - helpmeplease
Ei toiminut :/ mutta kiitos tosi paljon että yritit auttaa. Taidan viedä tuon jollekkin asiantuntijalle.
- Huonoja_kokemuksia
Itse ostin Teac- tallentavan cd-soittimen 3 - 4 vuotta sitten. Tässä kuussa se lakkasi tallentamasta. Sain tallennettua sillä vain n. 50 levyllistä! Ja jo kuukausia sitten tuosta laitteesta hajosi kuuntelu: nykyään laite toistaa vain jotkut levyn raidat, yleensä ensimmäisen raidan, mutta muista raidoista vain jotkut harvat!
- philpis
Älä ainakaan Radio Suomea kuuntele. Musiikki on sellaista että menee kaikki kovaääniset tukkoon.
- Lisää_rotteloita
Sama maahantuoja, kuin teac-rotteloilla, on näillä:
-jamo
-klipsch
-tivoli audio
-onkyo
-pioneer
-valera. - Ratkaisunne
Kun Radio ei toimi, pitäisi voida tilata Valtiolta/Yleisradiolta ilmaiseksi uusi. Sama television kanssa ja jonkin nettilaitteen. Maksaa kun on pakko, vaikkei omistaisi radiota, televisiota, netillistä puhelinta tai mitään muutakaan nettilaitetta.
Käsittämätöntä. Ratkaisunne on tässä, hommatkaa kyseinen pykälä lakiin. Ja tämä siis kustannettaisin nykyisen suuruisesta Yle-verosta. Ei mitään lisämaksuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial131713Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401702Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2911312Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101076- 130972
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3915- 10895
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49888