Nuori ja komea liikemies saapuu baariin ja haluaa juhlia sitä, että hän on juuri valmistunut arvostetusta koulusta. Hän katselee ympäriinsä ja huomaa iäkkäämmän herran istumassa baaritiskillä. Nuori mies astelee itsevarmasti eläkeläisen luo ja istuutuu tämän viereen.
”Kuule vanhus, sinä kasvoit aivan erilaisessa maailmassa, eikö niin? Alkeellisessa maailmassa", nuori mies sanoi kovaan ääneen, niin, että kaikki baarissa kuulivat.
”Minun sukupolveni taas on kasvanut television, lentokoneiden, avaruuslentojen, internetin ja ydinvoimaloiden täyttämässä maailmassa", hän jatkoi.
Nuori mies piti tauon ottaakseen hörpyn oluestaan. Siinä välissä vanha herra ehti keskeyttää hänet ja vastata.
”Olet oikeassa, nuori mies. Meillä ei ollut mitään mainitsemistasi asioista lapsuudessamme – ja siksi meidän piti keksiä ne”, eläkeläinen totesi jatkoi:
”Mitä sinä ajattelit jättää jälkeesi tuleville sukupolville?”
Koko baari puhkesi aplodeihin, kun taas nuori mies meni täysin sanattomaksi.
Älä koskaan aliarvioi ikäihmisiä – he ovat olleet täällä pitkään, ja heillä on paljon tietoa ja kokemusta, josta me kaikki voimme ottaa opiksemme.
Ottakaamme huomioon!
Hehheh-
0
56
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2110845- 408097
- 1235211
- 693538
- 1123538
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi343498- 613390
- 333137
- 532474
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak341976