Okei, siis vuokrasopimus täytyy irtisanoa 31.7. jotta vuokranmaksu velvollisuus päättyy elokuun loppuun.
Vuokranantaja ei asu paikkakunnalla eli ei ole mahdollista antaa irtisanomispaperia hänelle käteen.
Jos postitan kirjeen saantitodistuksella (tämä lienee riittävä kirjallinen ilmoitus), tuleeko
1)kirjeen olla vuokranantajan kädessä 31.7.
2)hänen noudettavissaan Postista 31.7.
3)kirjeen postitettu 31.7. eli varsinainen irtisanominen tapahtuu viimeisenä mahdollisena päivänä? Tästähän saan Postissa kuitin, että kirje on lähetetty 31.7.
Luin lakia, mutta siinä ei mielestäni vastattu tähän asiaan tai sitten en osannu lukea oikeasta kohdasta. Onko linkkiä/tietoa?
Toki aikomuksena on ilmoittaa irtisanomisesta muutenkin (puh, sähköposti tms), mietin vain tätä virallista puolta ettei tule sitten sanomista/riitaa asiasta. Tahallaan tätä irtisanomista ei olla venyttämässä viimeiseen mahdolliseen päivään, uudet asunnot vaan näyttää tulevan tarjolle viime tipassa kuun vaihdetta.
Tuossa postitusvaihtoehdossa myös mietin sitä, etteihän sitä tiedä missäpäin vuokranantaja on 31.7. ja onko kiireessä hakemaan kirjettä postista.
Vuokrasopimuksen irtisanominen, miten katsotaan?
4
441
Vastaukset
- Howaboutnow
Jos tiedät muuttavasi pois elokuun loppuun, kannattaa laittaa irtisanomiskirje jo nyt ja pyytää vuokranantajaa kuittaamaan, että on sen saanut. Miksi pitäisi odottaa kuun loppuun? Nyt on runsaasti aikaa. Irtisanomisaila lähtee joka tapuksessa vasta 31.7.
- Todistettavasti
https://www.vuokralaiset.fi/tietopaketti-vuokralaisille/vuokra-asunnon-irtisanominen/
Tuosta selviää, että vuokranantajan PITÄÄ SAADA ilmoitus viimeistään 31.7. Eli siis, että hän todistettavasti on saanut sen viimeistään ko päivänä. - näinsemenee7
Pitää toimittaa postiin viimeistään ti 25.7., jolloin kirjeen voidaan katsoa olevan vastaanottajan saatavilla ma 31.7. eli seitsemäntenä päivänä lähettämisestä.
- eikikkailua
Pitää saada todisteellisesti. Eli vastaanottajakuittauksella, haastemiehen avulla, antaa käteen todistajan läsnäollessa. Sähköposti riittää jos vuokranantaja kuittaa.
Mutta muista, kikkailu viimeisinä päivinä helposti johtaa siihen että joudutkin maksamaan yhden kuukauden lisää. Myös vuokranantajan mahdollisuus löytää uusi vuokralainen vähenee 90% koska enää ei ehdi uusi irtisanoutua omastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4129096Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1883692- 202163
- 861357
- 271125
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta661112- 751100
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss791095- 1061046
- 551043