Milloin tallink avaa linjan? Ainakin satamassa on valmistelut käynnissä. Ja syytä onkin, viron hintataso on lähtemässä käsistä!
Helsinki - Riika
21
554
Vastaukset
- kysymys.ei.huutomerkki
Helsinki? Riika? Tallinna-palsta? Mikä ei kuulu joukkoon?
- HalpaaKaljaa
Helsinki - Riika alkaa 1.8 .2017
- asia.ok
Kiertää siis Tallinnan kautta?
- Riian-Getku
Kiertää Ahvenamaan kautta, Tallinna on yhtä LÄÄVÄÄ boikotti alkaa!
- meriselitystä
Miksi teit avauksen Tallinna-palstalle?
- Sossun.ketku
Sama ketku vähän eri nimimerkeillä aina LÄÄVÄÄ Tallinnaa kuten nytkin. Varmaankin Tallinna on vielä käymättä kun ei uskalla mennä tai ei ole rahaaa!
- trolloloo
Trolloloo!
- Mennään-Bussilla
Tallinna - Riika
http://www.tallinna24.ee/artikkeli/537790-lux-express-bussiyhtio-lisaa-lahtoja-ja-kapasiteettia-kansainvalisille-reiteilleen - VääräFoorumi
Missä päin Tallinnaa Riika sijaitsee?
- Yksireissu
Tallink tekee yhden risteilyn Helsingistä Riikaan Heinä- Elokuun vaihteessa armon vuonna 2017! Siinä sen reitin aloitus ja lopetus samalla kertaa!
- Ri_ga
On Tosi Riian eikä Riikan
https://www.tallinksilja.fi/riika - Nyt_Matkaan
Nyt se alkaa kaikki tenukepit laivaan, halpaa viinaa hankkimaan!
https://yle.fi/uutiset/3-9744750- RyypätäänYhdessä
Vielä ehdit mukaan, varaa heti!
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201707272200290388_u0.shtml - Europaeus
RyypätäänYhdessä kirjoitti:
Vielä ehdit mukaan, varaa heti!
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201707272200290388_u0.shtmlAivan älyvapaa matka ainakin matkustajan kannalta, perilläoloaikaa parhaimmillaankin muutama hassu tunti. Jossain uutisessa kerrottiin maissaoloajaksi 8 tuntia, tuo ei ole edes teoriassa mahdollista ilmoitetulla aikataululla. Jos laivalla on lähes täysi ihmislasti, eli noin 3000 matkustajaa, viimeiset päässevät laivasta satamamuodollisuuksien jälkeen parin tunnin kuluttua satamaan saapumisesta ja palattavakin on hyvissä ajoin. Varmaan jonoja syntyy myös laivan paluulähdön lähestyessä kun yritetään olla maissa mahdollisimman pitkään. Mielenkiintoista nähdä millaisia arvosteluja tälle sivustolle ilmestyy tuon matkan jälkeen!
- näinonnnnn
Tämä on väistämätöntä kehitystä sille kun Tallinnassa hinnat ovat nousseet aivan tolkuttomasti. Kai ne pähkäilevät että suomalaisilta olisi kehitettävissä enemmän rahaa sillä kun nostetaan tarpeeksi hintoja. Pähkäilevät siis että vaikka näin myyntivolyymit laskevat ja liikenne hiljenee, niin siltikin rahaa saadaan niin enemmän kehitettyä. Tässä pähkäilyssään kyllä erehtyvät raskaasti.
- Mani_Mani
Kyllä Tallinki osaa porojen taskut tyhjentää
- Kaappi_Juomari
Nyt tulee Latvian viinan hintoihin RAJUKOROTUS!
http://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005308810.html- sosialismia.pukkaa
Mistähän nyt on alkanut tuulemaan kun viro nostaa verotustaan, senhän piti olla lähes verovapaa kapitalistinen ihannevaltio.
- Maksamaksaa
sosialismia.pukkaa kirjoitti:
Mistähän nyt on alkanut tuulemaan kun viro nostaa verotustaan, senhän piti olla lähes verovapaa kapitalistinen ihannevaltio.
Et sitten tiedä miten paljon haittoja ja hoitokuluja viinan käyttö Virossa valtiolle aiheuttaa? Virolaisilla on maiden asukaslukuihin suhteutettuna kaksin- kolminkertainen todennäköisyys Pohjoismaalaisiin verrattuna joutua pahoihin onnettomuuksiin, ja esim. kuolemaan johtavissa tapauksissa yli 65 % uhreista on alkoholin vaikutuksen alaisia. Viro ei vaan voi eikä halua tuijottaa suomalaisten kaljahuollon tarpeita, oman maan viinankäytön ongelmat ovat heidän ykköshuolensa. Että tuosta se on kun tuulee!
- Koplin_ketku
Maksamaksaa kirjoitti:
Et sitten tiedä miten paljon haittoja ja hoitokuluja viinan käyttö Virossa valtiolle aiheuttaa? Virolaisilla on maiden asukaslukuihin suhteutettuna kaksin- kolminkertainen todennäköisyys Pohjoismaalaisiin verrattuna joutua pahoihin onnettomuuksiin, ja esim. kuolemaan johtavissa tapauksissa yli 65 % uhreista on alkoholin vaikutuksen alaisia. Viro ei vaan voi eikä halua tuijottaa suomalaisten kaljahuollon tarpeita, oman maan viinankäytön ongelmat ovat heidän ykköshuolensa. Että tuosta se on kun tuulee!
Siksi Viro nostaakin vain olutveroa, koska jos nostaisivat väkevien veroa, alkaisivat eestiläiset juomaan yhä enemmän pimeää venäläistä juomaa.
- Sentti_Kalle
Turhaa Latvian mainostamista, hintaero Tallinnaan verratuna on pieni!
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201708012200298714_u0.shtml
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2654630Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442817Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761771Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061634Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591380
- 951272
- 471149
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121148