Kertokaapa kaiffarit, missä ne lottokaljat syksystä alkaen juodaan? 😭
Kuppilaton kirkonkylä...
Goff3
211727
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
mitä ihmettä meinaako hyvintoimeentuleva kaleva lopettaa...
No ei voi olla totta! Hieno baariko loppumassa? Aito, kunnon paikallinen nähtävyys, ei tekemällä tehty turistihoukutin. Koko kirkonkylä loppuu kohta...
Ei kirkonkylä lopu, kun on kirkko. Siellähän ne kahvikestit tulevaisuuvveesa pietään iltasin ja päivällä kun luikauttaa virren ja pullamössöä pistelee suuhun niin jopa on elämä mallillaan.
Kaljaa en usko että alakaavat myymään mutta viiniä löytyy varmaan kellarista.
Ei kirkonkylä lopu, kun on kirkko. Siellähän ne kahvikestit tulevaisuuvveesa pietään iltasin ja päivällä kun luikauttaa virren ja pullamössöä pistelee suuhun niin jopa on elämä mallillaan.
Kaljaa en usko että alakaavat myymään mutta viiniä löytyy varmaan kellarista.
Valitettavasti suomussalmen wanhalla kirkolla ei ole kohta muita menoja kuin kirkonmenot.
Jos asia totta niin harmi kun Kaleva loppuu. Mutta toisaalta ymmärtäähän tuon. Ei riitä asiakkaita. eikä suomussalmelaiset käytä myöskään palveluita.....tyhjiä tiloja niin kirkolla kuin Ämmässäkin ja lisää tulee kiihtyvällä vauhdilla......kimppakyytejä pitänee järjestää Kajaaniin (paikkakuntalaisten ostoparatiisi) maitopurkin hakuun kun kohta kait ruokakaupatkin käyvät tarpeettomaksi.
Kaleva ei lopu, se on täyttä sittiä koko juttu. tv Heikki
Hei,hei täällähän on Heikki!
Hieno homma, Heikki!
Parlamentin jäsenille, noille juoru-ukkoille, näytämme pitkää nenää....
No, hyvä jos oikea Heikki tuossa kommentoi. Ihmettelinkin jo asiaa.
A A Heikki se Kalevassa leikki, eipä tule loppua kun ei ole hoppua.......
Jos aloitus on täyttä puppua, niin etsikää se tottero ja työntäkää sille kynttilä perseeseen!
Ootko kokkeillu koskaan miltä se kynttilä tuntuu, kun nuin sitä usutat työntämään ?
Kuulehan Lumperi? Olis ihan kiva nähdä sinut naamatusten!
Että ihanko mukava ois tavata?
Kyllä yrittäjän kannataisi tehdä asiasta poliisille rikosilmoitus . Nimetön kirjoittaja on vastuussa kirjoituksistaan . Kyllä osoite ja nimi tulee tietoo ja lasku poliisitukinnan jälkeen
Mitä rikollista goff3 kirjoituksesssa on? Etpä taia olla tosissasi?
Ei mitään rikollista. Voihan siinä olla jotain perää, mutta reaktiot mahdolliseen lopettamiseen ovat yliampuvat. Suomussalmella on muutenkin lyhyellä ajalla lakkautettu liiketoimintoja. Kai nämä reaktiot ovat joku hätähuuto kuihtuvan kylän puolesta.
Kaljan lipittämisen saisivatkin lopettaa....
Minäkin oon kuullut että kaleva lopettaa koska siinä on liian suuret ylläpitokustannukset (lämmitys).
Jospa se tuo kynttilämies lopettasi niitten kynttelien survomoisen ahtaaseen paikkaansa ja antasi Kalevaan ne niin ainakin säästysi vähän lämmityskustannuksia.