ikkunoiden kunnostus ja maalaaminen

djkdkjd

Terve. Milläköhän tavalla kannattaisi kunnostaa vanhanajan puiset ikkunakarmit? Eli kyseessä on kunnostettavan kivihallin ikkunat yht. 24 kpl. joihin on päässy kosteutta ruutujen väliin ja pokat ovat kärsineet. Täysin lahoja eivät vielä ole mutta läpikosteita (alapuoliset vaakakarmit) ja vanha maali lähtee helposti lastalla pois. Jokainen ruutu on toisesta reunasta kahdella puutapilla karmissa kiinni ja toiselta puolelta kahdella helalla, eli ruuti irtoaa raameista tarvittaessa kokonaan vain nostamalla se pois.

Olet tällä hetkellä irroittanut sisäkarmit jotta välissä olevat puuosat saavat kuivua kunnolla. Tämän jälkeen olisi tarkoitus tiivistää, pohjamaalata ja maalata raamit uudelleen. Mitä aineita suosittelette? Olen aikoinaan käyttänyt pohjatöihin Otexia, mutta löytyykö jotain vielä myrkympää tavaraa jolla olisi eheyttävä vaikutus kärsineisiin puuosiin. Kannattaako em. osiin käyttää kitiiä ollenkaan ellei isoja rakoja ole syntynyt?

0

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Marja sulkee liikkeen

        Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
        Oulainen
        24
        5172
      2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

        Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
        Oulainen
        3
        4617
      3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

        kaivatullesi tähän alas 💕💕
        Ikävä
        103
        1402
      4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

        Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
        Ikävä
        136
        1360
      5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

        Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
        Ikävä
        12
        1220
      6. Oletko loukannut

        Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
        Ikävä
        93
        1104
      7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

        Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
        Hyrynsalmi
        21
        1024
      8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

        Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
        Ikävä
        168
        885
      9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

        Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
        Ikävä
        61
        843
      10. Milloin se sitten

        On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
        Ikävä
        37
        799
      Aihe