Opel Mokka

niinmokkamainen

En tiedä onko muissa autoissa tätä ominaisuutta, mutta Mokkapalassa ainakin. No työpaikallani on lainassa Opel Mokka sijaisautona ja olen päässyt kokeilemaan. Piti mennä auton sisälle ja kokeilin saako auton oven auki avaimella.

Niin siitä kaikki inha alkoi. Ovi aukesi hälyjen saattelemana ja rupesin miettimään. Näinkö Opel on kehitellyt uutukaisiaan. Nimittäin, jos eteen tulee se tilanne, että remotesta loppuu patteri ja pitäisi mennä autoon. Tapahtuu juuri tuo edellä kuvattu et saisi hälytyksiä kuitattua -> akku tyhjenee

3

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhelinauttaa

      Omassa Opelissa ei ole lainkaan avainta, vain kauko-ohjain ja puhelin app jolla saan auton auki. Jos avaimesta loppuu voima pääsen puhelimella autoon ja avaimetonkäynnistys napista. En tiedä miten homma toimii muissa Opeleissa.

    • outoa.toimintaa

      Outoa toimintaa, mennä sisälle ja koittaa avaimella avata ovea, miksi noin.

    • Das_Autoton

      Kyllä sen hälyn saa sillä avaimella hiljaiseksi (ja myös auton käyntiin) vaikka koko avaimessa ei olisi patteria ollenkaan.

      Laina-autot ym. tietysti erikseen, mutta suomalaisilla tuntuu yleisesti olevan jokin asennevamma ohjekirjojen lukemista kohtaan. Uhotaan että minähän en mitään ohjekirjoja tarvi ja sitten itketään autofoorumeilla kun ei osata käyttää omaa (!) autoaan eikä ymmärretä sen toiminnasta / ominaisuuksista mitään. Ei tarvi tosiaan kuin sen avaimen patterin loppua niin ollaan jo pulassa auton kanssa ja haetaan netistä jotain vertaistukiryhmää tapahtuneen katastrofin vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7793
    2. Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata

      Manneja, vaiko matuja?
      Mikkeli
      113
      6064
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5197
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4556
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3230
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      62
      3024
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2948
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2454
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2437
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2066
    Aihe