hääkutsi tekstarilla 3 päivää ennen häitä

nolohääpari

menitsittekö häihin, jos saisitte kutsun 3 päivää ennen häitä tekstarina?
muut olisivat saanet kutsun jo huhtikuussa.
minusta tämä vaikuttaa vain jälkikäteen sulhasen huonon omantunnon keventämiseltä, kun bestman ihmetteli ,kun ei yhtä kaveria olekkaan kutsuttu...
tätä ennen toinen bestman oli viestissä ilmoittanut polttariporukan jäsenille; tulkaa kaikki silti polttareihin (maksaamaan sulhasen viinat toisin sanoen),vaikka hää juhlaan onkin kutsuttu vain kaikkein läheisimmät ihmiset.
mitä mieltä olette, menisittekö tälläisellä viimehetken kutsulla jonkun häihin?kun olet jo kokoajan ajatellut ,ettet kuulunut läheisimpiin kavereihin,kun et kutsua saanut..

5

460

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainahan voit laittaa setelin kirjekuoressa. Tai onnittelun tekstarilla. Ehkä morsian teki vieraslistan?

    • pitäkööntunkkinsa

      Pitäköön tunkkinsa! Jos kerta toiset ovat saanneet kutsunsa jo huhtikuussa, niin mitä sinäkään enään sinne. Jos haluat olla kohtelias, kiität tekstarilla kutsusta ja pahoittelet, että olet ehtinyt sopimaan jo muuta.

      • Periaatteessa näin. Jos kerran olit kutsulistaa suunniteltaessa karsittu, niin mitäpä sitä jälkeenpäin korjailemaan ja mitäpä sinä niissä häissä tekisitkään fiilisten jo mentyä?

        Eri asia jos sulhanen esim. soittaisi, pyytäisi anteeksi ja selittäisi kaikessa hässäkässä unohtaneensa sinun olemassaolosi.


    • Mulle tulee mieleen, että aika moni huhtikuussa kutsun saanut on ilmoittanut ettei tule, tai osa ehkä alunperin ollut tulossa mutta onkin sairastunut tai muusta syystä perunut viime hetkellä. Ja nyt on sit paniikki, ettei vieraita tulekaan tarpeeksi, niin voidaan kutsua sitten ne jotka aluksi jäivät vieraslistan ulkopuolelle. Tekstarilla kutsuminen on kyllä kieltämättä aika tahditonta. Ehkä vastaisin minäkin, että ei nyt sovi ihan näin lyhyellä varoitusajalla (joka tod.näk. ei olisi edes mikään valhe, kesäviikonloppuina kun tuppaa olemaan aika paljon kaikenlaista kinkeriä ja tapahtumaa).

      • testarikutsuthanurista

        Joo, näitä juttuja on tietty, että vieraita on mennyt puihin. Kerron ihan tosi tapauksen hieman toisesta tilanteesta perhejuhliin liittyen. Vanhempani joutuivat varsin lyhyellä varoitusajalla äitini siskon lapselle kummeiksi.
        Äidin sisko oli sellainen hienopieru, oli pyytänyt lapselleen kummeiksi hieman "paremmat" ihmiset. Ja kastejuhlankin vieraat oli kutsuttu hieman rimaa korottaen, äitini sentään oli vieraiden joukossa, mutta isäni ei. Pyydetyt kummit eivät sitten saapuneetkaan kastetilaisuuteen, eikä oikein muitakaan tullut... Koko tilaisuus sai sitten varsin erikoisen luonteen ja äitini suostui kummiksi, isäni ei edes tiennyt suostuneensa kummiksi, kun äitini ilmeisesti väärensi isäni nimen juhlatalon takapihalla. Yhtä kaikki serkkuni sai nimensä ja tuli kastetuksi.
        Häitäkin tiedän juhlitun hieman pienemmällä porukalla, kuin alunperin on suunniteltu ja vieraita kutsuttu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      790
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      73
      600
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      49
      600
    5. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      589
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      575
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    Aihe