DVD-varmuuskopioinnissa?

nyypii

Voiko DVD-levyjä käyttää kovalevyn sisällön varmuuskopiointiin vai sopiiko se vain elokuvien tallennukseen?

3

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tane_k

      Voi sille levylle dataakin pistää. Itse asiassa elokuvakin levyllä tiedostoina. Elokuvalevyssä hakemistopuu ja tiedostojen nimet ovat standardin mukaisia, joten soittimet osaavat niitä lukea oikein.

      • nyypii

        Kiitos nopeasta vastauksesta. Entäs levyn kirjoittaminen? Millä ohjelmalla (Nero?) ja onko kaikki data kirjoitettava levylle samalla kertaa vai voiko sinne tallentaa vähitellen? Esimerkkinä vaikkapa digikuvat.


      • nyypii kirjoitti:

        Kiitos nopeasta vastauksesta. Entäs levyn kirjoittaminen? Millä ohjelmalla (Nero?) ja onko kaikki data kirjoitettava levylle samalla kertaa vai voiko sinne tallentaa vähitellen? Esimerkkinä vaikkapa digikuvat.

        Tietojen lisääminen uudelleenkirjoittavalle DVD RW-levylle.Tiedostoja yhdelle(yksipuoliselle) levylle käytännössä enimmillään 4,38 gigaa per levy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      11
      2754
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2580
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2452
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      158
      2092
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1664
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1119
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      84
      868
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      787
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      732
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      151
      723
    Aihe