Päivän aivopieru

mind_f.cked

5

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OpenNow

      En löytänyt tästä mitään yhteyttä Buddhan opetuksiin, enkä linkeistäkään, mutta tämä onkin julkinen foorumi jossa kuka tahansa saa rellestää täysin vapaasti.

      Buddha puhui kyllä kärsimyksestä mistä joissakin yhteksissä käytti sanaa "dukkha", jota on kuitenkin mahdotonta kääntää 100 %:sen oikein juuri millekään kielelle. "Kärsimys" ei ole täysin vastaava käännös. Buddha opetti vapautumista kärsimyksestä (dukkhasta). Hän sanoi että kärsimys (dukkha) johtuu haluistamme. Halujaan ei voi kuitenkaan pakottaa pois, mutta ne putoilevat pois itsestään kun ymmärtää asioiden todellisen laidan, jolloin kiintymykset heikkenevät ja sitä mukaa kärsimys heikkenee. Halumme johtuvat siis suureksi osaksi siitä, että emme näe asioita ja maailmaa sellaisena kuin se todellisuudessa on. Buddha opetti että on olemassa tie vapaaksi kärsimyksestä ja että se tie on ns. jalo kahdeksanosainen tie.

      Kun ymmärtää jonkin asian olevankin kärsimystä ja se ei enää tunnu niin puoleensavetävältä, on jo siitä asiasta vapautumisen tiellä. Ennen kärsimyksen näkemistä siinä, ei olisi mahdollista vapautuakaan siitä (asiasta). Buddha ehdotti ns. keskitietä, jossa sekä kärsimyksen huiput että nautinnon huiput pyritään minimoimaan, koska ei ole toista ilman toista. Tämän heiluriliikkeen kautta voi löytää keskitien ja rauhallisemman elämäntavan, missä on vapaa helvetillisistä olotiloista (mitkä ovat äärimmäistä dukkhaa). Halujen demoniemme takia pysymme kuitenkin aina koukuttuneena heiluriliikkeeseen äärimmäisyyksien välillä. Keskitie sisältää kuitenkin kaiken ja enemmän, mutta samalla vapautumisen kärsimyksestä.

      • Obi1

        No joo....Toi oli asiaa. Voi lähtee vaik siitä että säilytä elämässä se mikä on hyvää ja hankkiudu eroon siitä mikä on paskaa. Asia kerrallaan. Esim alkoholistin kannattaa eka jättää tiukka viina veke ja siirtyy bissee tai vinettoo. Seka käyttäjän kandee puottaa kama pussist pois kovat rojut yks kerrallaan eikä lopettaa kun seinään. Todellisuuden välinen ero ja ihmiset jotka niissä liikkuu on niin kaukana toisistaan että moni elämä päättyy turhaan siihen yksinäisyys helvettiin jossa et tapaa kun kukkahattutätiä ja kaupan kassaa. Siinä kannattaa pitää tiukasti katse eteenpäin ja löytää uutta tekemistä tilalle kunnes ajatusmaailma alkaa asettua normaalmmaksi harhojen laaksosta. Aikaa on ja takaisin pääsee helposti. Tie voi olla ajoittain kivinen mutta kenempä ei? Se kannattaa sillä vain siten voit löytää todellisen itsesi monien kuoriesi alta. Onnea matkaan.
        ;>


    • PiirräKuva

      Aloittajan kirjoittama otsikko kuvaa hänen aloitusviestiään hyvin ("päivän aivopieru").
      ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Väitän että vähäinenkin ymmärrys Buddhan opetuksiin vapauttaa kärsimyksestä. Miksi?

      Koska Buddha opetti omien sanojensa mukaan "vapautumista kärsimyksestä" logiikkakin siis sanoo, että mikä tahansa aito oivallus hänen opetuksiinsa siis vapauttaa kärsimyksestä.

    • dukkhaonstressi

      Jotkut kääntävät dukkhan turhautumaksi ja stressiksi.

    • lääkkeidentie

      Maailma on muuttumaton ja masentava paikka! Lääketehtaat oivaltajia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      218
      9292
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      6088
    3. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      104
      4966
    4. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      61
      4868
    5. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      86
      3970
    6. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3510
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      58
      3457
    8. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      59
      2941
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2936
    10. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2711
    Aihe