Suomensuomalaisten on syytä alkaa korostaa omaa identiteettiään, koska muuten päädymme jatkossakin vain muiden vähemmistö ryhmien erityisoikeuksien maksumieheksi
.Esim. Suomenruotsalaiset-Perustuslaista ei ole pakkoruotsin tueksi muutoin kuin omaatuntoa ja rehellisyyskäsitettä venyttäen. Tai tietämättömyys!
Toisia suomalaisia/vähemmistöä kielipalvellen, jotka suurin osa jo osaa suomea , suomen elintaso ei nouse,rahaa otetaan toisesta taskusta toiseen, usein on kärsijänä se heikoin lenkki.Nyt vaaditaan erityisen vahvasti aloja ja kielikoulutusta, jotka ovat kytköksissä tietoyhteiskuntamaihin, jotka harjoittavat laajaa kaupankäyntiä, ja tuovat tuloja suomelle. Pysyäksemme mukana on meidän oltava osana kaupallista kielikulttuuri osaamista, tässä Suomi on kielellisesti pahasti jäljessä.
Tämä on juuri se yksi ongelma, etteivät ihmiset uskalla tuoda todellista mielipidettään esille, kun heti leimataan, joka ei sivistyksestä ole kuullut koskaan edes puhuttavan.. "Kielestä pitää keskustella, se ei ole tabu, pyhä eikä koskematon eikä puhuminen ole vainoa. On sydämetöntä ja järjetöntä vaatia pakkoruotsia niille, jotka eivät sitä tarvitse muuten kuin täyttääkseen ylimitoitetut virkamiesten kielitaitovaatimukset." Näin Suomen Kuvalehden entinen päätoimittaja Tapani Ruokanen kirjoitti lehdessään jo vuonna SK 40/2010.
Lehdissä ja blogeissa on ollut lukemattomia tunnettujen ja arvostettujenkin päättäjien ja politiikkojen kirjoituksia pakkoruotsin olemattomasta järkevyydestä koko Suomen kansalle. Mutta politiikoillemme järkipuheet eivät näytä yhtään tepsivän. Heitä on myöskin ollut aivan liian vähän, jotka uskaltaisivat oikeasti puhua ja kirjoittaa avoimesti mielipiteitään.
Kaikki "sivistys" lähtee Ruotsin kielestä, tämä piintynyt tapa elää vielä Suomessakin. "Pakkoruotsi" joka on aikansa elänyt, ja jakaa vahvasti Suomalaista yhteiskuntaa jatkuvaan eripuraisuuteen. Minkä takia, tässä ei kansan tahto sekä Demokratia toimi ?
Uskalletaan olla Suomalaisia !
3
1170
Vastaukset
- Lyhyt_kommentti
Heh.
- Suomi_yksi_vanhimmista
Suomi on yksi vanhimmista kielistä
10 vanhinta kieltä, joita edelleen puhutaan maailmalla – ja suomen kieli on yksi niistä
uomen kieltä puhuu maailmankartalla vain pieni väestöryhmä, mutta se on silti yksi historian vanhimmista säilyneistä kielistä.
Pienet kieliryhmät jäävät historiassa suurten alle ja nopeasti, mutta jotkin vanhat kielet pitävät edelleen pintansa.
The Culture Trip listasi kymmenen vanhinta maailmalla edelleen puhuttua kieltä.
1. Heprean kieli
2. Tamilin kieli
3. Liettuan kieli
4. Farsin kieli
5. Islannin kieli
6. Makedonian kieli
7. Baskin kieli
8. Suomen kieli
Kirjakielestä on todisteita vasta 1500-luvulta, mutta sen juuret ja historia ovat paljon syvemmällä. Suomi kuuluu suomalais-ugrilaiseen kieliperheeseen, johon lukeutuvat myös viron ja unkarin kielet ja muita pienempiä kieliä, joita puhutaan Siperian alueella. Suomen kielessä on silti paljon lainasanoja, jotka ovat soluttautuneet kieleen vuosisatojen varrella. Esimerkiksi sana ”äiti” tulee alun perin gootin kielestä. Sana ”kuningas” puolestaan tulee germaanisen kielen sanasta ”kuningaz”, mitä ei kuitenkaan enää puhuta missään.
9. Georgian kieli
10. Gaelin kieli
https://www.mtv.fi/lifestyle/koti/artikkeli/10-vanhinta-kielta-joita-edelleen-puhutaan-maailmalla-ja-suomen-kieli-on-yksi-niista/5941982#gs.SSfwJNU
. - laajakirjo
Uskalletaan vaan! Siis kaikkine erilaisuuksineen, historiallisine erityisispiirteineen, joihin kuuluvat ruotsinkielinen väestö ja venäläinenkin, saamelaiset, kielen rikkaus murteineen jne. Tähän saakka kaikki ovat mahtuneet Suomi-neidon helmoihin sopuisasti joten nykyään kuuluva soraääni voisi vaieta jo! Käsite "kokonaistaloudellisesti kannattavaa" olisi hyvä selvittää, mitä se tarkoittaa ja sopii tämänkin asian yhteyteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523416Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512401- 1151204
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va9993Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48947- 46874
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 37726
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198674