Puheenaihe

Eikös näistä jutuista ollut puhetta täälläkin? Varsin mielenkiintoisia artikkeleita mielestäni:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000392&posting=22000000006047043

Pistää vaan miettimään, että homeopatiaakin ollaan ajamassa medikalisoitumisen hampaisiin. Isompien lääkkeistä saatavien tulojen vuoksi. Hyviä lukuhetkiä itse kullekin... :)
5307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Entä sitten?

Äänestä

#Pistää vaan miettimään, että homeopatiaakin ollaan ajamassa medikalisoitumisen hampaisiin.#

Mitä tarkoitat tuolla?

Äänestä

Onhan se nyt päivänselvää, että isommat katteet saadaan purkittamalla sokeria ja myymällä sitä lääkkeenä, kuin tekemällä vuosikymmeniä tutkimustyötä ja lanseeraamalla sitten ehkä n. 1/100 tutkituista lääkeaineista markkinoille.

Äänestä
  • Homeopaattisia valmisteita käyttävät kymmenet tuhannet lääkärit Euroopassa - joissakin maissa noin puolet lääkärikunnasta. Näiden lanseerattujen lääkkeiden sijaan....Isommista katteista en menisi kyllä takuuseen - vertaa koululääketieteen lääkkeiden ja homeopaattisten valmisteiden hintoja. Aineiden pohjanahan on erilaisia raaka-aineita, joiden hankkiminen eri puolilta maailmaa eri keinoin maksaa, henkilöstökulutus maksavat, postitus.... Homeopaattisten lääkkeiden valmistaminen ei ole mikään kultakaivos ja kyllä ne kunnon katteet syntyvät ihan koululääketieteen lääkeistä ;).

    Äänestä

  • Tellurium kirjoitti:

    Homeopaattisia valmisteita käyttävät kymmenet tuhannet lääkärit Euroopassa - joissakin maissa noin puolet lääkärikunnasta. Näiden lanseerattujen lääkkeiden sijaan....Isommista katteista en menisi kyllä takuuseen - vertaa koululääketieteen lääkkeiden ja homeopaattisten valmisteiden hintoja. Aineiden pohjanahan on erilaisia raaka-aineita, joiden hankkiminen eri puolilta maailmaa eri keinoin maksaa, henkilöstökulutus maksavat, postitus.... Homeopaattisten lääkkeiden valmistaminen ei ole mikään kultakaivos ja kyllä ne kunnon katteet syntyvät ihan koululääketieteen lääkeistä ;).

    Homeopaattisten lääkkeiden raaka-aineet (vesi ja sokeri) ovat erittäin halpoja, eikä minkäänlaista tuotekehitystä tarvita. Itse epäilen suuresti, että edes tuota "oikeaoppista" ravistelua (jolla vedestä pitäisi muka tulla lääkettä) ei tehdä, vaan vesi/sokeri lätkäistään suoraan purkkiin ja myyntiin.

    Oikeiden lääkkeiden tutkiminen ja kehittäminen on valtavan kallista ja aikaa vievää, siitä korkea hinta (voittoakin pitää toki saada).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


*Valistunut* kirjoitti:

Eikös näistä jutuista ollut puhetta täälläkin? Varsin mielenkiintoisia artikkeleita mielestäni:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000392&posting=22000000006047043

Pistää vaan miettimään, että homeopatiaakin ollaan ajamassa medikalisoitumisen hampaisiin. Isompien lääkkeistä saatavien tulojen vuoksi. Hyviä lukuhetkiä itse kullekin... :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu