talon osto

rak.53

Olen ostamassa rintamamiestaloa Uudeltamaalta. Oma vastaava taloni on menossa myyntiin heti kun löydän perheelleni uuden kodin. Nyt olen kyllästynyt välitysfirmojen toimintaan, jossa kaupattavaa kiinteistöä roikotetaan paremman hinnan toivossa kuukausia, ja sekä ostaja että myyjä kärsii tästä pattitilanteesta. Välittäjän ainoa toive on saada mahdollisimman iso myyntivoitto, josta nappaa itselleen 4% kauppahinnasta. Mitään palvelua tai reilua asiakassuhdetta ei synny, koska aina on varalla seuraava parempi ostaja. Tämä nimenomaan on tarjouskauppakohteissa.

Olenkin miettinyt, josko onnistuisi talojen myynti päittään, ikään kuin vaihtokaupalla. Jos saisin sopivan myyjän kiinnostumaan omastani, kaupat voisimme tehdä itse ilman välitysfirmaa. Onko kenelläkään tällaisesta kokemusta?
Netti-ilmoitukseeni on tarjottu vaihtokauppaa, mutta ne toimijat ovat olleet gryndereitä ja kohteet perheellemme vääriä. Olisi hyvä, jos saisi myyjän yhteystietoja kiinnostavasta talosta ja voisi itse hieroa kauppaa suoraan, mutta nykykäytännöllä se on mahdotonta.
Välitys toimeksiantona maksaa rahaa ja sen työn arvo on aika huuhaata.

1

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhpahpois

      Kyllä kai talonsa saa myydä ilman välittäjääkin? Ennen ihmiset ilmoitteli itse lehdissä myytävänä olevasta asunnostaan tai talostaan kai se vieläkin on mahdollista? Minä ainakin ostin nykyisen taloni v. -87 suoraan omistajalta. Kauppakirjat tehtiin pankissa, pankinjohtaja hoiti asian, muistaakseni laskutti 300 markkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      89
      6448
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      42
      5506
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4319
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      81
      4212
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      75
      3960
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      80
      1327
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      78
      1177
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1145
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      910
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      288
      833
    Aihe