ei googlettamalla oikein asia selvinnyt..voiko kesämökille hankkia langallisen netin ihan perus lanka liittymään? ei ole valokuituja tms keksittykkään kun ne piuhat on vedetty,lankapuhelin toimii normaalisti. mokkula toimii huonosti ja telkkari näkyy älyttömän huonosti johtuen sijainnista vaikka on 10m masto..jos vaikka netinkautta telkkari näkyisi.
Vastaukset 2
Jos ei puhelinkeskusta ole aivan vieressä, ja tuskin on, niin ainoa langallinen vaihtoehto lienee ADSL.
Nykytekniikoiden joukossa ADSL valitettavasti on sekä hidas että kallis, mutta kysy operaattoriltasi. Jos lankapuhelimesi on vielä kytkettynä, saanet sen operaattorilta parhaan tarjouksen.
Mökkiasujayhteisö tietysti voisi perustaa osuuskunnan ja vedättää vaikka valokaapelin joka mökkiin, mutta lie turha yritys nykyään useimpien tuudittautuessa siihen uskoon, että mobiilidata olisi vastaus kaikkeen.- eitietoa
vastaus tuli dna aalta. juu kyllä saa netin hintaan 25e kuussa/ tehomokkulan 19e hintaan. tulipa sitten toinen kysymys heti mieleen..mitenkäs tommoisen 4v vanhan television saa siihen netinpiuhaan kiinni? kuinkas monta modeemisydeemi härveliä tarvitaan ihan vaan tv katseluun? homman olisi tarkoitus toimia vain on/off periaatteella ilman mitään ylimääräisiä rävellyksiä,että vanhat vanhukset pystyvät katsomaan telkkua ilman tukihenkilöä.kukaan meistä ei ymmärrä näistä vehkeistä juuri mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791120
- 1111110
- 77581
- 47493
- 17481
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9478- 44445
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112441- 41422
- 15406