Arka kissa

Kertokaahan, mikä on kissallani pielessä! Kaksi vuotias leikattu ja sirutettu kollini oli pienenä pentuna oikea rasavilli. Riehui ja säntäili aamusta iltaan eikä pelännyt ketään eikä mitään. Sen ollessa 7kk, teimme etelänmatkan, jolloin vieras hoiti pentua ja 4vee tyttökissaamme. Sen viikon jälkeen kolli on pelännyt kaikkia vieraita, niin ettei sitä näy missään jos joku tulee käymään!?Nyt meillä oli pari ihmistä kolme yötä, ja kissa on käynyt hätäseltään yöllä syömässä kuppinsa tyhjäksi ja häipyy. Yleensä on hellyydenkipeä ja kyttäilee herkkupaloja, mutta nyt ei näy missään, vaikka vieraat lähtivät jo eilen!Asumme alueella, missä kissat ovat vapaana ulkona, joten on vaikea etsiä. Tuleeko siitä "normaalia" enää koskaan? En odota neuvoja vapaana ulkoiluun, vaan vinkkejä, miten sen saisi rohkeammaksi!
5213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kissan elämä mahdollisimman tutuksi ja turvalliseksi, jos mahdollista niin ei pitkäaikaisia vieraita. Kolme vuorokautta on pitkä aika. Kissalle kotona sellaisia paikkoja missä saa olla ihan rauhassa. Ei vierasta hoitajaa esim. matkan ajaksi vaan silloin jos oma perhe ei voi kissaa hoitaa, joku mahdollisimman tuttu hoitaja. Kissalle siis mahdollisimman turvallista elämää nyt ja stressitilanteiden (vieraat) välttämistä niin paljon kuin mahdollista.

Toivottavasti kissa tulee kotiin ! Et halunnut neuvoja vapaana ulkoiluun mutta käsitäthän vaarat mitä vapaa ulkoilu kissalle aiheuttaa.

Äänestä

Kaikki tuo on tehty! Kissa ei ole ollut kadoksissa, vaan näyttäytyy pihassa, nukkuu ulkosaunan verannalla ja yön hiljaisina tunteina kävi kutsuttaessa syömässä. Tarkkailee pihaa koko ajan. Siksi ihmettelen, koska toinen kissa nukkuu jopa vieraitten vieressä ja menee syliin! Kissoja on tietysti erilaisia, kuten meitäkin. En silti haluaisi estää sukulaisten kesävierailuja sen takia. Jospa vaikka iän mukana tulisi rohkeammaksi, toivon.

Äänestä

Oletko kokeillut Feliway-haihdutinta tai muuta samantapaista ? Ainakin Hill´sillä ja Royal Caninilla on myös erikoisruokia stressikissalle; Royal Caninilla ruoka on nimeltään Calm ja Hill´sillä esim. Urinary Stress. Näitä saa eläinlääkäriltä tai netistä tilaamalla. On olemassa myös kissoille tarkoitettuja lisäravinteita jotka joitakin kissoja auttavat; esim. Zylkene jossa on sama tehoaine kuin noissa ruoíssa. Se oli muistaakseni joku L-tryptofaani, lehmänmaidosta eristetty aineosa jolla on todettu olevan rauhoittavaa vaikutusta.

Minä kokeilin omalle kissalleni noita ruokia, mutta valitettavasti minun kissani mahalle ne eivät sopineet. Kissat ovat kuitenkin erilaisia, joten vain kokeilemalla voi tietää.

Eläinlääkäriltä kannattaisi myös kysyä neuvoa tuohon asiaan. Kissoillehan on määrätty myös mielialalääkkeitä jos mikään muu ei auta. Tosin lääkkeen antaminen on jo sinällään stressaavaa kissalle, joten ihan ensimmäisenä keinona sitä ei kannata kokeilla.

Äänestä
  • Täytyy korjata että Zylkenen tehoaine ei ollutkaan L-Tryptofaani mutta lehmänmaidosta valmistettu sekin. Tuote on kuitenkin laktoositon, laktoosihan ei sovi kaikille kissoille.
    Näitä rauhoittavia lisäravinteita on useitakin joten yksi sopii yhdelle, toinen toiselle.

    Kaikkia ei tietenkään samanaikaisesti, jos käyttää stressiruokaa niin tällaista lisäravinnetta ei varmaankaan kannata antaa ettei tulee liika-annostelua. Jos käyttää lisäravinnetta eikä rauhoittavaa ruokaa niin vain yhtä tuotetta kerrallaan.

    Äänestä

Kiitos "osanotosta"! Taidan kuitenkin kokeilla ihan vanhanaikaista ja luonnollista siedätyshoitoa. Yritän saada mahdolliset vieraat käyttäytymään hiljaisesti ja rauhallisesti ja olemaan huomaamatta koko kisua. En laske ulos, vaikka pyrkii, vaan saa mennä omaan piiloonsa jne. Eiköhän se siitä! Hyvää kesää kissoille ja niiden palvelijoille! ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


arkajalkamirri kirjoitti:

Kertokaahan, mikä on kissallani pielessä! Kaksi vuotias leikattu ja sirutettu kollini oli pienenä pentuna oikea rasavilli. Riehui ja säntäili aamusta iltaan eikä pelännyt ketään eikä mitään. Sen ollessa 7kk, teimme etelänmatkan, jolloin vieras hoiti pentua ja 4vee tyttökissaamme. Sen viikon jälkeen kolli on pelännyt kaikkia vieraita, niin ettei sitä näy missään jos joku tulee käymään!?Nyt meillä oli pari ihmistä kolme yötä, ja kissa on käynyt hätäseltään yöllä syömässä kuppinsa tyhjäksi ja häipyy. Yleensä on hellyydenkipeä ja kyttäilee herkkupaloja, mutta nyt ei näy missään, vaikka vieraat lähtivät jo eilen!Asumme alueella, missä kissat ovat vapaana ulkona, joten on vaikea etsiä. Tuleeko siitä "normaalia" enää koskaan? En odota neuvoja vapaana ulkoiluun, vaan vinkkejä, miten sen saisi rohkeammaksi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu