Perus-popit puujakkara-tason pikappiin?

Nova-mies

Moro, tulee ajettua nolla-varustelutason lava-autolla aika paljon kilsoja ja olisi kiva kuunnella samalla radioa pitkillä matkoilla.

Itsellä oli valmiina hyvät suljetut kotelot jemmassa 69:eille joten menin autostudioon vähän sillä kriteerillä että sillä koolla mennään ja myyjä myi seuraavaa:

http://www.autostudio.fi/autoon/kaiuttimet/6x9-kaiuttimet/hertz-mpx690-3-6x9-3-tiekaiuttimet.html

http://www.autostudio.fi/autoon/vahvistimet/2-kanavaiset/autostudio-ref100-2-mkii-vahvistin.html

Myyjä vaikutti asialliselta ja osaavalta, nettihinnoistakin pyöristi mielestäni aika reilusti, haluaisin silti kuulla myös ei-kaupallisen mielipiteen asiantuntijoilta, onko tuo kuinka hyvä paketti? Tavoitteena minulla olisi päästä äänentoistossa suunnilleen samalle tasolle kun mitä paremmissa saksalaisissa autoissa on vakiona.

5

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotelosta-5

      Paljonko suljetuilla koteloillasi on tilavuutta? Noille elementeille minimi on siinä 6 litran paikkeilla. Mihin meinasit kaiuttimet sijoittaa?

      • Nova-mies

        kotelot ovat 9mm vaneria ja mitat suunnilleen 300mm x 200mm x 150mm miinus se mitä elementti uppoaa.. Tätä asiaa yritin itsekin tivata myyjältä mutta sanoi että soveltuu hyvin niihin koteloihin, jos 1,5l maitotölkkejä miettii niin varmaan juuri tuo 6l

        pikappi on 2paikkainen jatko-ohjaamolla ja kotelot ovat vapaana pyörimässä penkkien takana, voidaan suunnata ääni ylös tai eteenpäin.


    • kotelosta-5

      Jos ne kotelot on neliskanttisia noilla mitoilla, niin juuri riittää. Jos ne on jotenkin viistottuja, niin sitten ne on liian pieniä. Sijoitus taakse, ja matalalle huonontaa äänenlaatua pahasti.

      • Nova-mies

        onko muuten hyvät vehkeet jos otetaan vertailukohdaksi vaikka saksalaiset edustusautot vakiokamoilla?


    • Nova-mies

      Noniin vanhan nosto kun sain autoa sen verran kasattua että pääsin vihdoin tyyppailemaan poppeja.

      Olen kyllä erittäin tyytyväinen pakettiin. Aivan järkyyttävä melusaaste ja hämmästyttävä äänenlaatu jos vertaa johonkin anttila-69 mitä aikaisemmin on autotallissa hyllyllä ollut.

      Ankara tinnitys tuosta seurasi että pitänee yrittää kuunnella tulevaisuudessa tolkulla, pienempikin investointi Novan kuunteluun olisi hyvin riittänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      342
      2770
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      58
      2235
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1929
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      1569
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1512
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      60
      1044
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1009
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      898
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      200
      815
    10. 36
      719
    Aihe