Suomessa alipalkattua työntekijöitä

OonKade

Suomessa on työttömyys vähentynyt ja mikä ihme kun osa työttömistä tekevät alipalkattuna työtä. Pakko tehdä alipalkattuna työtä kun muuten ei pysy koti. Ammattiliitot kitisee ja valittaa että heidän työntekijöiden palkat on huonot ja ehdot.

Mutta alipalkattujen tilanne heitä ei kiinnosta.

Ihmisiä ei kiinnosta että pärjääkö palkalla vai ei. Ihmiset haukkuu että onpas tyytymätön kun on päässyt töihin ja toi haluaa vain loisia yhteiskunnan rahoilla kun työ ärsyttää..

Työ on sellaista mistä saa palkkaa jolla voi maksaa pakolliset menot.

Alipalkattu työ on sellaista mikä ei oikeasti ole työ vaan sillei kaupunki pesee käteensä ja sanoo ei täällä ole työttömiä.

Ei vai?

Kuinka moni alipalkattuna työntekijä pärjää vain palkalla? Ei varmaan moni.


Kaikille ihmisillä pitää olla oikeus pystyä elämään palkalla jonka saa työstä.

3

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sosiologi13

      Perustuslain vastaista toimintaa. Laittakaa siihen stoppi ja haastakaa oikeuteen TES palkkaa vaatien. Menee läpi takuuvarmasti. Tulottamana saatte ilmaisen oikeudenkäynnin ja törkimykset vastuuseen .

    • Kokoomuspuolueiden johtama hallitus on toteuttanut kokoomulaisten märän unen. Valtio maksaa palkat ja yritys kerää voitot. Eihän tällaista peruta ilman uusia vaaleja. Kaikki jotka ovat äänestäneet hallituspuolueita ovat vastuussa hatjoitetusta politiikasta. Poliittinen muisti on vain niin valitettavan lyhyt.

    • Pelargonit

      Missä työmaasta on tällaista toimintaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      142
      5621
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      2092
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      141
      1535
    4. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      105
      1376
    5. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      112
      1376
    6. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      31
      1173
    7. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      196
      1168
    8. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      49
      1137
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      67
      1038
    10. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      871
    Aihe