Suomessa on työttömyys vähentynyt ja mikä ihme kun osa työttömistä tekevät alipalkattuna työtä. Pakko tehdä alipalkattuna työtä kun muuten ei pysy koti. Ammattiliitot kitisee ja valittaa että heidän työntekijöiden palkat on huonot ja ehdot.
Mutta alipalkattujen tilanne heitä ei kiinnosta.
Ihmisiä ei kiinnosta että pärjääkö palkalla vai ei. Ihmiset haukkuu että onpas tyytymätön kun on päässyt töihin ja toi haluaa vain loisia yhteiskunnan rahoilla kun työ ärsyttää..
Työ on sellaista mistä saa palkkaa jolla voi maksaa pakolliset menot.
Alipalkattu työ on sellaista mikä ei oikeasti ole työ vaan sillei kaupunki pesee käteensä ja sanoo ei täällä ole työttömiä.
Ei vai?
Kuinka moni alipalkattuna työntekijä pärjää vain palkalla? Ei varmaan moni.
Kaikille ihmisillä pitää olla oikeus pystyä elämään palkalla jonka saa työstä.
Suomessa alipalkattua työntekijöitä
OonKade
3
192
Vastaukset
- sosiologi13
Perustuslain vastaista toimintaa. Laittakaa siihen stoppi ja haastakaa oikeuteen TES palkkaa vaatien. Menee läpi takuuvarmasti. Tulottamana saatte ilmaisen oikeudenkäynnin ja törkimykset vastuuseen .
Kokoomuspuolueiden johtama hallitus on toteuttanut kokoomulaisten märän unen. Valtio maksaa palkat ja yritys kerää voitot. Eihän tällaista peruta ilman uusia vaaleja. Kaikki jotka ovat äänestäneet hallituspuolueita ovat vastuussa hatjoitetusta politiikasta. Poliittinen muisti on vain niin valitettavan lyhyt.
- Pelargonit
Missä työmaasta on tällaista toimintaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3309219Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat845731Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3415270SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden813686Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33122Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien662693Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal652650Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42452Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72388- 1132356