Suomessa alipalkattua työntekijöitä

OonKade

Suomessa on työttömyys vähentynyt ja mikä ihme kun osa työttömistä tekevät alipalkattuna työtä. Pakko tehdä alipalkattuna työtä kun muuten ei pysy koti. Ammattiliitot kitisee ja valittaa että heidän työntekijöiden palkat on huonot ja ehdot.

Mutta alipalkattujen tilanne heitä ei kiinnosta.

Ihmisiä ei kiinnosta että pärjääkö palkalla vai ei. Ihmiset haukkuu että onpas tyytymätön kun on päässyt töihin ja toi haluaa vain loisia yhteiskunnan rahoilla kun työ ärsyttää..

Työ on sellaista mistä saa palkkaa jolla voi maksaa pakolliset menot.

Alipalkattu työ on sellaista mikä ei oikeasti ole työ vaan sillei kaupunki pesee käteensä ja sanoo ei täällä ole työttömiä.

Ei vai?

Kuinka moni alipalkattuna työntekijä pärjää vain palkalla? Ei varmaan moni.


Kaikille ihmisillä pitää olla oikeus pystyä elämään palkalla jonka saa työstä.

3

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sosiologi13

      Perustuslain vastaista toimintaa. Laittakaa siihen stoppi ja haastakaa oikeuteen TES palkkaa vaatien. Menee läpi takuuvarmasti. Tulottamana saatte ilmaisen oikeudenkäynnin ja törkimykset vastuuseen .

    • Kokoomuspuolueiden johtama hallitus on toteuttanut kokoomulaisten märän unen. Valtio maksaa palkat ja yritys kerää voitot. Eihän tällaista peruta ilman uusia vaaleja. Kaikki jotka ovat äänestäneet hallituspuolueita ovat vastuussa hatjoitetusta politiikasta. Poliittinen muisti on vain niin valitettavan lyhyt.

    • Pelargonit

      Missä työmaasta on tällaista toimintaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 87
      3545
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      75
      3135
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      83
      2588
    4. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2386
    5. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      215
      2229
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2121
    7. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      908
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      900
    9. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      796
    10. Haapaveille jotain uutta!

      Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.
      Haapavesi
      16
      760
    Aihe