Olen viemässä matkatavarat lentokentälle. Minne olisi parasta jättää auto? Pikaparkkiin? P1/P2? En ole ennen vienyt matkatavaroita edellisenä iltana niin siksi kysyn. Toivon pikaisia vastauksia.
Minne on paras pysäköidä Helsinki-Vantaalla
7
299
Vastaukset
- hyväkysymys2
Minne ajattelit ne matkatavarat laittaa yöksi jos kerran jo edellisenä iltana viet ? Lennolle niitä ei vielä silloin voi bookata joten ei niitä oteta edes vastaan.
Nopeaan pysäköintiin T2 edessä oleva pikaP on hyvä. Terminaalin alla on myös muutama ilmainen lyhyenajan paikka, mutta ne on usein varattuja.
Lisää ilmaisia 30min paikkoja on Lentäjäntiellä olevan rakennuksen edessä. Sama talo jossa on lentokentän poliisitilat. Siinä on useita paikkoja ja kävelymatka T2 on noin 3min. Helppo vetää laukut.- lkhgfe2
Seuraavan päivän lennoille lähtöselvitys onnistuu Helsinki-Vantaalla myös edellisenä iltana klo 18.00–21.30. Tällöin yksi matkalle lähtevistä perheenjäsenistä voi luovuttaa koko perheen matkatavarat, mikäli hänellä on mukanaan kaikkien lentoliput ja matkustusasiakirjat
- Muttavähänhuonovastaus
Aloittaja ei maininnut yhtiötä, mutta esim. Lufthansan varhaisille aamulennoille voi käydä viemässä laukut jo edellisenä iltana, muistaakseni klo 18 - 19. Ei siis pidä yleistää, kun ei tiedä.
- Monestivienyt
Jos viet illalla laukut T2seen (Finnair), P1 on ihan hyvä, nopea kävijä selviää eurolla, pienellä ihmettelyllä menee 2 euroa.
Kannattaa tosin katsoa hieman lähtöaikatauluja, ettei mene pahimpaan aasian koneiden chekkauksen ryysikseen, kinuskit ei tee ennakolta selvityksiänsä. - AY51
Milles lähtevälle Aasian lennolle ne kinuskit on jättämässä matkalaukkuja samaan aikaan kun itse vie laukkunsa aamun lennolleen?
- Lukemisenvaikeuttako
"vienyt matkatavaroita edellisenä iltana" oli kysymys... silloin ei ole aamu.
Kannattaa vältellä yleensäkkin niitä aasian koneiden ruuhka-aikoja.
- Pakkovaanyrittää
Eli ensimmäinen vastaaja ei taas tiennyt mistään mitään...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921836- 851282
- 1101133
- 761017
- 108934
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57853- 47771
- 36762
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48721- 33693