Origin ei avaudu

Haluunpelaamaan

Hei, minulla on siis Originista asennettu The Sims 4 peli. Mutta en pääse pelaamaan sitä, koska Origin ei aukea. On tehnyt tuota jo pitkän aikaa. Joudun kirjautumaan Originiin ennen kuin pääsen pelaamaan Simsiä.
Ennen tätä, Origin antoi kirjautua sisään, mutta heti sen jälkeen tuli taas se kirjautumisikkuna, eli en päässyt silloinkaan pelaamaan, vaikka kuinka yritin. Olen kysynyt apua monelta jo, mutta kukaan ei ole tiennyt mitä pitäisi tehdä. Vika saattaa kylläkin olla koneessani, sillä se oli jo alusta saakka hidas ja outo. Tietokoneeni on siis Lenovo -merkkinen. Tietokoneeseen "jaetaan" nettiä puhelimesta, puhelimen merkki on Samsung Galaxy J5. Tietokoneeni netti on aina ollut äärettömän hidas, ettei sitä olisi voinut käyttää. Puhelimessa on kuitenkin 4G. Nettiä jaetaan muihinkin laitteisiin samaan aikaan joskus, mutta se ei ole syynä, koska netti on lähes samanlainen silloin kun sitä jaetaan vain tietokoneeseeni.
Vai olisikohan nettiongelman syy Nortonissa, koska joskus kun yritän mennä oikeasti turvalliselle nettisivulle, niin Norton alkaa valittaa vaarallisesta sivusta. Vai johtuukohan se siitä, että puhelin jakaa samaan aikaan muihin laitteisiin nettiä, ja näissä ei ole mitään virustentorjunta ohjelmia, niin se aistii jotain.
Anteeksi aika sekava selitys, mutta millä pääsen sinne Originiin? Edes kirjautumaan sisään?

3

5382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuulosta kovin, että ongelmalähde on Origin/vika sen asennuksessa. Jos perus tietokoneen/netin uudelleenkäynnistykset on jo tehty, kokeilisin itse ensin kirjautua Originin selainversioon: https://www.origin.com/fin/fi-fi/. Jos sinnekään ei pääse, yhteyden otto EA:n asiakaspalveluun lienee paikallaan. (toki ongelma voi tosiaan olla Nortonissakin, en ole itse sitä käyttänyt, joten en tiedä, saisiko siihen muokattua sallimisia tietyille kohteille. Jos saa, kokeile sitä. Jos ei, sulje kaikki nettijutut ja sen jälkeen Norton ja kokeile silloin Originin kirjautumista)

      Jos kuitenkin kirjautuminen onnisuu, kokeilisin ensinnä poistaa Originin "pikakuvaketiedot", cachet http://suoturve.net/simssuo/index.php/ongelmanratkaisua tuon Muita mahdollisia auttavia keinoja -väliotsikon alta. Jos tämäkään ei auta, melkein kokeilisin poistaa Originin kokonaan ja uudeleenasentaa se ja pelit: https://help.ea.com/fi-fi/help/origin/origin/manually-uninstalling-origin/

    • Thesims4

      Siis mulla on sillee et välillä kestää vit*n kauan et se avaa originin mut mun pitää kaksois napauttaa originii ja sit odottaa menee max 5 min et aukasee en tiiä auttaako tää ketään mutta ihan sama :)

    • Anonyymi

      Hei! Tällä hetkellä jos Origin tekee tuota, ettei saa internet yhteyttä, niin itselläni kyseinen vika poistui asentamalla windowsin uudestaan. Eli vika ei ole originin vaan Windowsin jatkuvien päivitysten jotka kokoajan parantaa kaikkea ja saa toimivat jutut ei toimivaksi. Eli kokeile palauttaa kone aiempaan tilaan, tai sitten asenna koko Windows uusiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4368
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      148
      3139
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2458
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      48
      2370
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2025
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1606
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1602
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      153
      1445
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe