Finnairin Airbus 321 -koneissa ei ole mitään viihdykejärjestelmää eikä reittikarttaa. Matkustajan kannalta tilanne on samanlainen kuin 60-luvun koneissa. Yksi pieni ero on: 60-luvun koneiden vessat eivät täyttyneet viidessä tunnissa. Edellisellä Kanarian-lennollani vessojen käyttöä pyydettiin välttämään lennon loppuvaiheessa, koska ne olivat täynnä.
Finnairin paluu 60-luvulle
Vain_umpieritteisille
7249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Viihdykejärjestelmä" ?
Nykyään lähes kaikilla asiakkailla sinua lukuunottamatta on omat viihdykejärjestelmät mukana ja he eivät kaipaa mitään kommunistista yhteisviihdettä.
60-luvulla koneita ei oltu ahdettu viimeisen päälle täyteen ja vyölaukkuturistejakin oli huomattavasti vähemmän (siis niitä, joille tärkeintä lentomatkassa on jatkuva alkoholin kittaaminen. Ei ihme, jos ne vessat täyttyy...).
Nykyaikanakin monet ongelmat voi välttää valitsemalla kohteeksi jonkin muun kuin top-5 listalla olevan turistirysän ja välttämällä halpojen pakettimatkojen charter-lentoja.
Kyllä se lentomatkailu oli kosteampaa aikanaan, kun juomat kuului aina lennon hintaan ja palvelu pelasi koko matkan. Harva siellä oikeasti ryyppää, absolutisteille kaikki on vaan vaikeeta.
Ja pakettimatkoilla on usein nykyään reittilennot, vaikkakin kaikki tai suuri osa niistä onkin varattu matkanjärjestäjille.
Oletko aloittaja kuullut tabletista tai älypuhelimesta vai oletko ihan pönde juntti jolla on vyölaukku ja napaan vedetyt farkut kun käyt siellä vitun junttikanarialla?
Napaan nousevat housut ovat muuten nyt muodikkaammat, kuin ne rekkamiehen- tai pissiksenhymyhousut...
"Oletko aloittaja kuullut tabletista tai älypuhelimesta vai oletko ihan pönde juntti jolla on vyölaukku ja napaan vedetyt farkut kun käyt siellä vitun junttikanarialla? "
Ihmettelinkin, missä älymystön kommentit viipyvät.