Siis miks vitus ois muka huonotapaista pitää haarukkaa oikees ja veistä vasemmas?! XD vielä 2000-luvulla siit jaksetaan kouluissa saarnata. Ketä se muka häiritsee? Kuka siit muka loukkaantuu? Jos joku siit oikeesti loukkaantuu ni se vika on sit siin jokussa eikä mussa ja olis sen jokun aika herätä 2000-luvulle. Nää on taas näitä turhia asioita mistä ihmiset jaksaa nillittää. Hävettää kyllä sellasen puolesta, joka ihan rehellisesti jaksaa häiriintyä siitä miten päin pitää haarukkaa ja veistä. Kuka edes kiinnittää tuollaiseen huomiota? Eihän vasenkätisiäkää enää pakoteta kirjottaa oikeel. Tulee ihan mieleen se kun aikoinaan on koululaitoksessa pakotettu vasenkätiset kirjoittamaan oikealla kädellä. Eiks oo "vähän" vanhanaikasta yhtä lail ku seki et vasenkätiset pakotettii joskus kirjottamaa oikeel. Turhempaa etikettiä en kyllä tähän hätään keksi. Kerrassaan turha muinaisjäänne.
JOS se ny liittyy sellasee ettei kyynärpäät kolhis vieressä istuvan kaa ni kyllähän kouluski jossai luokan istumajärjestykses on ollu nii et jos vasenkätinen ja oikeekätinen istuu vierekkäin ni on laitettu vasenkätinen istumaa vasemmal puolel ja oikeekätinen oikelle (eikä todellakaan pakotettu vasenkätist kirjottaa oikeel) ettei kyynärpäät kolhi. Samaa pitäis hyödyntää ruokapöydässäki.
Jotkut ei saa ruokaa ollenkaa ja tääl valitetaa jostai tollasest... isot on huolet
"haarukka vasempaan ja veitsi oikeaan"
7
473
Vastaukset
- älävitus
No niinpä... sama ku pakottais vasenkätisen kirjottaa oikeel
- VanhempiViisaampi
Kannattaa pysytellä mäccärin autokaistalla, niin ei ole näitä ongelmia.
- Hamppariavaan
Eihän siinä mitään jos on vasenkätinen. Mutta varmasti huomataan, jos ei osaa käyttää välineitä oikein. Monella nuorella näkee kuinka kauhoo kasvot ja sormet melkein kiinni ruoassa, kyynärpää sivulle sojottaen, ote koko kämmenellä, juuri niinkuin kuin harjoitteleva vauva söisi, ja lautanenkin pengottu sotkuiseksi. Sitä v****-sukupolvea. Älkää menkö sivistyneisiin pöytiin kuitenkaan ennen oikeita otteita.
- 588393
Tapa on juuri jotain sellaista, joka ei ole voimassa luonnostaan, vaan sopimuksesta. Tapa saa järkensä vain siitä, että ihmiset katsovat sen noudattamisen arvoiseksi. Sekään ei ole kovin järkevästi perusteltavissa, miksi näin lämpimällä ilmalla ei liikuttaisi ulkona alasti tai liikenteessä ajettaisi vasenta kaistaa oikean sijasta.
- dgjjfdd
Mitä helvettiä😂 vertaaks iha oikeesti noit siihe kummin päin joku pitää haarukkaa ja veistä😂 ainahan säännöt ja kiellot pitää perustella. Kyl ny tiiät miksei ulkona saa olla alasti ja toi liikenne juttu on turvallisuuden takii. Mut sit se kummin päin joku pitää haarukkaa ja veistä ni ei vahingoita ketään. Ja vitustako kukaan voi tietää oonks oikee vai vasenkätinen. Eihän ketään käsketä pitämää sähly-/jääkiekkomailaakaa oikeekätisesti vaik ois oikeekätinenki ni miks just ruokailuvälineet sit ois jotenki poikkeus?!
- näinvoitehä
Vasenkätisille kyllä katetaankin aterimet noin päin. Mieheni on vasenkätinen ja hän kyllä käsivamman vuoksi syö useimmiten pelkällä haarukalla vasenkätisesti eikä oo ketään häirinnyt.
- näinmeillä
jospa nyt puhuttas kahvelista ja veitestä, ja talot katetaan ei pöytää, eli kahveli oikeeseen kätteen, ja eikun syömään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2213202Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3222813Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.761810Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e551715Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?481591- 1221386
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,111342Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171280Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4321274- 1051269