Elikkä ostin tuossa uuden hp:n peliläppärin ja fps on esim cs gossa 120-250 verkkovirralla (laturissa), mutta kun irrotan sen fps droppailre sinne 30-40 ja tökkii suhkot paljon. Löytyykö tähän jotain asetusta millä säätä se toimimaan.
Fps romahtaa läpprissä ilman verkkovirtaa
7
295
Vastaukset
- mistäss
Virta-, akku tai lepotila-asetuksissa on varmaan jotain korjattavaa.
Maksimoit virransäästötilassa akun kestoa etkä suorituskykyä. Jos kytket virransäästön pois päältä niin prossuja ja grafiikkakorttia ei hidasteta, jolloin peliaikasi ilman verkkosähköä on hyvin lyhyt.
Jos suunnittelet pidempiä pelisessioita verkkosähköttä niin joudut hankkimaan koneeseen ulkoisen lisäakkupaketin.- GG69
Olen kokeillut pelata että virta asetukset ovat paras suoritus kyky tai hp suositus, mutta se ei vaikuta fpsän droppaukseen
GG69 kirjoitti:
Olen kokeillut pelata että virta asetukset ovat paras suoritus kyky tai hp suositus, mutta se ei vaikuta fpsän droppaukseen
Windows 10? Kone tunnistaa olevansa akkujen varassa ja sinulta kyselemättä pudottaa virransäästössä joiltakin laitteilta suorituskykyä pois.
Googleta windows 10 laptop low fps when on battery
Grafiikkakortin ohjausohjelmistossa on omat asetukset sille, miten kortti toimii peleissä ollessaan akun varassa.- GG69
Ok, kokeilen huomenna.
- GG69
ExB kirjoitti:
Windows 10? Kone tunnistaa olevansa akkujen varassa ja sinulta kyselemättä pudottaa virransäästössä joiltakin laitteilta suorituskykyä pois.
Googleta windows 10 laptop low fps when on battery
Grafiikkakortin ohjausohjelmistossa on omat asetukset sille, miten kortti toimii peleissä ollessaan akun varassa.Elikkä koitin nvidia asetuksista optimoida pelin ja ottaa battery safen pois ja sitten intelin grafiikkakortti asetuksista koitin vaihtaa akun säästön pois mutta ei auttanut. Olisin kiitollinen jos voisit tarkentaa mistä löydän oikeat asetukset. (Koska olen tällainen oerys juntti joka ei ymmärää näitä juttuja :D)
- GG69
Kone alkaa myös pitämään aika kovaa ääntä kun on kiinni piuhassa, joten voiko syy olla että virta johto nostaa koneen tehoja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1774995Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184376Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522501
- 271919
- 221747
- 341733
- 651719